Studijska posjeta Parlamentarnom Ombudsmanu Finske

2017-09-18 13:25:41

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Šućko Baković sa zamjenicama Zdenkom Perović i Snežanom Mijušković i saradnicima boravio je u studijskoj posjeti Parlamentarnom Ombudsmanu Finske, drugoj najstarijoj ombudsmanskoj instituciji na svijetu.

Dvodnevna posjeta (12. i 13. septembar) realizovana je u okviru projekata Podrška nacionalnim institucijama u prevenciji diskriminacije (PREDIM), koji finansiraju Evropska unija i Savjet Evrope (SE), a implementira SE.

Predstavnicima Institucije Zaštitnika parlamentarni Ombudsman Petri Jääskeläinen predstavio je svoje nadležnosti, uključujući zakonski okvir, institucionalnu strukturu, mandat, nadzor nad sudovima i unutrašnju organizaciju.

Jääskeläinen je, između ostalog, kazao da su im dugo postojanje i tradicija omogućili danas dobru poziciju u sistemu, jer im javnost vjeruje a vlasti ih poštuju. On je istakao veoma dobru saradnju sa predstavnicima državnih institucija, koje uvažavaju sva mišljenja Ombudsmana tako da nemaju potrebu da koriste dodatne mehanizme kako bi sproveli svoje odluke. Jääskeläinen je naveo da se ne može dovoditi u pitanje sprovođenje njihovih preporuka, već samo brzina realizacije. On je zahvalio Zaštitzniku Bakoviću na interesovanju za njihov rad i odluku da se realizuje posjeta, koja je, kako je naveo, od obostranog značaja.

Zaštitnik Baković zahvalio je kolegi Jääskeläinenu na gostoprimstvu, profesionalnom i srdačnom odnosu kolega iz Finske. On je izrazio zadovoljstvo što su predstavnici institucije Zaštitnika imali priliku da čuju njihovu 98 godina dugu istoriju, iskustva i praksu.

Zaštitnik je kazao da impresvna tradicija Parlamentarnog Ombudsmana daje motiv i inspiraciju svim ombudsmanskim institucijama širom svijeta, a posebno mladim kakva je crnogorska.

Zamjenica finskog Ombudsmana Maija Sakslin koja radi na predmetima koji se tiču socijalne zaštite, lokalne uprave, odbrambenih snaga, poljoprivrede i šumarstva, prava djeteta, oporezivanja, carina, ekološke administracije, saobraćaja i komunikacije i vjerskih zajednica, posebno je predstavila postupanje u vezi sa pravima djece i starih. U 2016 godini u radu su imali 365 premdeta koja se tiču prava djeteta, od kojih dominantno onih koja se odnose na prava djece smještene u institucijama. 

Zamjenik čiji mandat će početi ove jeseni, Pasi Pölönen, govoro je o procedurama podnošenja pritužbi i postupanja po njima, a posebno je istakao podatak da su uspjeli da skrate vrijeme postupanja sa 206 dana 2006. na 66 dana 2017. godine.

Drugog dana posjete kolege iz Finske predstavile su praksu postupanja u vezi sa policijskim prinudnim mjerama kojima se prikupljaju obavještenja o telekomunikacijama/ tajne informacije obaveštajnih službi i njihov uticaj na  sprovođenje tajnih operacija. Takođe je razgovarano o monitoringu prostorija za zadržavanje u okviru odbrambenih snaga, granične policije i carine.

Na sastancima su razmijenjena mišljenja i iskustva o operativnim modelima Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture i nadzor zatvorenih institucija, npr. psihijatrijskih bolnica i odjeljenja. Predstavnici NPM-a Finske imaju u nadležnost obilazak 26 zatvora i 30 policijskih pritvora kao i veliki broj psihijatrijskih ustanova.

Takodje je predstavljen rad sektora za osobe sa invaliditetom i dat pregled stanja u toj oblasti .

 Jedna od specifičnosti Ombudsmana Finske  jeste postojanje Centra za ljudska prava, nezavisne ekspertske institucije za promociju osnovnih i ljudskih prava, koja je administrativno povezana sa Ombudsmanom, ali uživa svoju nezavisnost. Rad Centra predstavila je direktorica Sirpa Rautio, navodeći da su oni primarno preuzeli nadležnost kada su  pitanju promocija, međunarodne obaveze, istraživanja i obuke iz oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda.

Takođe jedna od ključnih razlika u mandatu finskog Ombudsmana jeste što on postupa u odnosu na privatnike kada posluju sa državom. To je zapravo veoma važna funkcija Parlamentarnog Ombudsmana, jer taj segment rada čini oko trećine svig pritužbi, a uglavnom se odnosi na oblast zdravstvene i socijalne zaštite.

Kolege su ukazale na postojanje dva vrhovna tijela za nadgledanje zakonitosti u Finskoj: kancelar pravosuđa, koji izvještava vladu i parlament i parlamentarni Ombudsman. Njihovi zadaci i ovlašćenja su uglavnom isti, s tim što je jedna od ključnih razlika što samo kancelar ima nadzor nad advokaturom.  U principu, žalba/pritužba se može podnijeti i kancelaru pravde ili ombudsmanu, a u principu ne postupaju istovremeno. Parlamentarni Ombudsman ima 60 zaposlenih i godišnje primi oko pet hiljada pritužbi, dok kancelar ima 35 zaposlneih a ima u radu oko dvije hiljade predmeta.

Studijska posjeta Parlamentarnom Ombudsmanu Finske Studijska posjeta Parlamentarnom Ombudsmanu Finske Studijska posjeta Parlamentarnom Ombudsmanu Finske
Institucija 18.04.2024
Radović Todorović stupila na funkciju zamjenice Zaštitnika

Radović Todorović stupila na funkciju zamjenice Zaštitnika

Zamjenica Zaštitnika, Tatjana Radović Todorović, danas je stupila na funkciju činom polaganja zakletve pred predsjednikom Skupštine Crne Gore Andrijom Mandićem. Radović Todorović imenovana ...

Institucija 18.04.2024
Zaštitnik održao predavaje na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore

Zaštitnik održao predavaje na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Siniša Bjeković, razgovarao je sa studentima/kinjama Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore o institucionalnoj zaštiti ljudskih prava i sloboda, pra...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h