Zamjenici Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore

Zdenka Perović, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Završila je Pravni fakultet u Podgorici, a pravosudni ispit položila 1996 godine, takođe u Podgorici.
Radno angažovanje, kao pripravnica, započela je u Višem javnom tužilaštvu 1989. godine. Nakon obavljenog pripravničkog staža bavila se preduzetništvom. Od 1997 godine zaposlena je u Ministartvu trgovine kao republička tržišna inspektorka, odakle prelazi u Ministrtvo pravde na mjesto načelnice za opšte poslove i finansije.
Od novembra 2003 godine, u procesu osnivanja Istitucije Zaštitnika prelazi na mjesto sekretarke Institucije, koje poslove je obavljala do imenovanja i stupanja na funkciju zamjenice Zaštitnika 20 januara 2015 godine.  Svoje obrazovanje o ljudskim pravima započela je odmah po osnivanju Institucije 2004 godine, na XV Međunarodnoj školi za ljudska prava u Varšavi – Poljska i prošla sve obuke i edukacije koje su bile organizovane za novoosnovanu nacionalnu instituciju za zaštitu ljudskih prava. Sa mjesta sekretarke institucije bila je nosilac međunarodne saradnje Institucije, učestvovala u stručnim poslovima iz nadležnosti Institucije i jedna je od autora svih izvještaja upućenih Skupštii Crne Gore i inostranim tijelima.
Odlukom Zaštitnika raspoređena je za Treću osnovnu grupu poslova – nacionalni preventivni mehanizam, zaštitu od torture i pravo na suđenje u razumnom roku.

Na sjednici svih država članica potpisnica Opcionog protokola iz Konvenciju protiv torture i drugih okrutnih, nečovječnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka (OPCAT), 27. oktobra 2016. u Ženevi, izabrana je za ekspertkinju Ujedinjenih nacija za oblast torture i članicu Podkomiteta za prevenciju torture (SPT). Izbor kandidata obavljen je u skladu sa sa članovima 5 do 9 OPCAT-a i rezolucijom Generalne skupštine A/68/268, usvojene 9. aprila 2014. godine i njenih odredbi 10-13, o nominaciji i izboru eksperata ugovornih tijela.

Govori engleski i italijanski jezik.

 
Snežana Mijušković, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Rođena u Nikšiću, 09.07.1962.godine. Završila Fakultet političkih nauka u Beograd 1983 godine, na odsjeku Socijalna politika i socijalnirad.
Radni angažman započela u Opštini Budva 1985. godine na poslovima boračko – invalidske, socijalne i dječije zaštite.
Od 1990. godine bila je direktorica JU Centar za socijalni rad za opštine Kotor, Tivat i Budva, a od 2000. godine obavljala je funkciju pomoćnice ministra u Ministarstvu rada i socijalnog staranja za oblast socijalne i dječje zaštite.
Od 2011. godine bila je sekretarka Sekretarijata za socijalno staranje Glavnog grada-Podgorica, a od 2015. godine šefica kabineta Gradonačelnika. Medijator je u porodičnim sporovima.
Na funkciju zamjenice Zaštitnika stupila je 8. jula 2016. godine.
Učesnica velikog broja domaćih i međunarodnih seminara, konferencija, predavanja iz oblasti socijalne i dječje zaštite.
Koautorka i učesnica  u izradi brojnih publikacija, zakona, nacionalnih i lokalnih dokumenata koji se odnose na široki spektar tema iz oblasti ljudskih prava.

Govori engleski jezik.

 
Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Nerma Dobardžić rođena je u Bijelom Polju, gdje je završila Osnovnu školu i Gimnaziju “Miloje Dobrašinović”.
Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Podgorici, Univerziteta Crne Gore 2003. godine, sa prosječnom ocjenom 9,32.
Za postignute rezultate tokom studija bila je dobitnik nagrada Univerziteta Crne Gore i Pravnog fakulteta i korisnik stipendije za talentovane studente za školsku 2000/2001. godinu Vlade Republike Crne Gore, Ministarstva prosvjete i nauke.
Stručni ispit za rad u državnim organima položila je2005. godine, a Pravosudni ispit 2010. godine, pred Komisijom Ministarstva pravde Crne Gore.
Radni odnos zasnovala je 2003. godine u Instituciji Zaštitinika ljudskih prava i sloboda u svojstvu pripravnika, gdje je radila do 2011. godine, na poslovima višeg savjetnika i samostalnog savjetnika za odnose sa javnošću i međunarodnu saradnju
Tokom radnog angažmana kod Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore u periodu od 2007. do 2011. godine, bila je Focal point sa Savjetom Evrope. Učestvovala je i u izradi Godišnjeg izvještaja o radu, obavljala međunarodnu saradnju i prisustvovala brojnim domaćim i međunarodnim seminarima, konferencijama i projektima iz oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda, redovnim godišnjim sastancima Focal pointa u Savjetu Evrope i primjene Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Od 2011. godine, u Ustavnom sudu Crne Gore, obavlja poslove ustavno-sudskog savjetnika u Odjeljenju za ustavne žalbe, kao najsloženije poslove koji zahtijevaju posebnu stručnost i analitički pristup u radu.Tokom rada u Ustavnom sudu bila je i član Vijeća za odlučivanje o pritvorskim predmetima, Vijeća za ispitivanje procesnih pretpostavki i član Redakcione komisije.
Pored toga, određena je za Oficira za vezu sa Venecijanskom Komisijom.
Aktivno je učestvovala na seminarima, konferencijama i Ljetnjoj školi u organizaiji Asocijacije Azijskih Ustavnih sudova i ekvivalentnih instuitucija i prisustvovala redovnim godišnjim sastancima Zajedničkog Savjeta Ustavne pravde u organizaciji Savjeta Evrope i Venecijanske komisije, Kongresu Konferencije Evropskih Ustavnih sudova i Kongresu Svjetske Konferencije Ustavnih sudova.

Govori engleski jezik.

 
Snežana Armenko, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Snežana Armenko, rođ.Bulatović, rođena je u Podgorici, 10.02.1981. godine. Osnovnu školu i Gimnaziju završila je u Podgorici. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore 2003. godine, nakon čega je položila državni (2005.), a potom i pravosudni ispit (2006.).
Profesionalnu karijeru započinje kao pripravnik, potom kao savjetnik u Osnovnom sudu u Podgorici.
Tokom profesionalnog angažmana posebno se specijalizirala za oblast ljudskih prava. Tokom 2008. godine, kao sudski savjetnik učestvuje na Trećem međunarodnom takmičenju Centara u sudstvu, na kojem je Crna Gora prvi put učestvovala i to na temi tumačenja i primjene Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.
Iskustvo koje je stekla kao Viši samostalni savjetnik u Kancelariji Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom u Strazburu, kada je Kancelarija prvi put osnovana (2009.), u velikoj su mjeri doprinijeli njenoj posvećenosti unapređenju zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori.
Nakon završene Inicijalne edukacije za sudije, za sudiju Osnovnog suda u Podgorici birana je 28.04.2010. godine, koju funkciju je vršila do 03.07.2020. godine, kada je izabrana za zamjenicu Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Prva je sudija iz Crne Gore koja je upućena u Evropski sud za ljudska prava u Strazburu na stručno usavršavanje, gdje je provela godinu dana. Stečeno znanje i iskustvo primijenila je kao sudija u svakodnevnom radu na predmetima, ali i kao predsjednik Odjeljenja sudske prakse, gdje je tokom tri godine (od 2017. do 2020. godine), radila na unapređenju primjene evropskih standarda u praksi sudova.
Predavač je u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu i sertifikovani međunarodni trener Savjeta Evrope za oblast konvencijskog prava.
Angažovana kao predavač od strane više nevladinih i međunarodnih organizacija, kao i studentske organizacije „ELSA“.
Prošla brojne nacionalne i međunarodne specijalističke obuke iz oblasti EKLJP i prava EU, učesnik velikog broja domaćih i međunarodnih seminara.
Bila je mentor kandidatima za sudiju, a posebnu pažnju posvećuje obrazovanju mladih pravnika i aktivno učestvuje u programu pravnih klinika koje su posvećene unapređenju praktičnih znanja studenata pravnih fakulteta u Crnoj Gori.
Autor je novog pretraživača/vodiča kroz praksu Evropskog suda za ljudska prava na nacionalnom nivou.
Objavila stručni rad na temu „Pravo na djelotvorni pravni lijek i pravovremeno prepoznavanje tužbenih zahtjeva sa pozivom na član 3 EKLJP“. Koautor publikacije na temu „Pravna zaštita protiv diskriminacije u Crnoj Gori“.
Govori engleski jezik i ima osnovno znanje francuskog jezika.
Udata i majka dvoje djece.

 

 Dječja prava 
Smanjiti nejednakost i unaprijediti poštovanje prava starijih

Smanjiti nejednakost i unaprijediti poštovanje prava starijih

U Crnoj Gori neophodno je kreirati politike i osigurati uslove za smanjenje nejednakosti i unapređenje socijalne inkluzije starijih, za šta je preduslov obezbjeđenje poštovanje njihovih ljudskih p...

 Dječja prava 
Javni poziv za prijem novih Zlatnih savjetnika - Djeco, prijavite se!

Javni poziv za prijem novih Zlatnih savjetnika - Djeco, prijavite se!

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore objavio je danas javni poziv za izbor članova/ica Mreže zlatnih savjetnika Ombudsmana i poziva zainteresovanu djecu da pošalju prijave u narednih 20 da...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h