Trgovina ljudima na najdrastičnije načine ugrožava ljudska prava

Trgovina ljudima na najdrastičnije načine ugrožava ljudska prava

Podgorica – Trgovina ljudima na najdrastičnije načine višestruko ugrožava osnovna ljudska prava i slobode žrtvama, a u prevenciji i uspješnoj borbi protiv ove pojave neophopdno je dalje jačanje međuresorne saradnje, ukazale su zamjenice zaštitnika Snežana Mijušković i Nerma Dobardžić.

One su tokom diskusije na okruglom stolu „Žrtva može biti vaša ćerka, sestra, majka, supruga“ koju je organizovao Crnogorski ženski lobi, predstavile nadležnosti i zapažanja Zaštitnika u ovoj oblasti, s akcentom na rad sektora za prava djeteta i zaštitu od diskirminacije.

Zamjenica Zaštitnika za oblast prava djece, mladih i socijalno staranje, Snežana Mijušković govorila je o razlilitim vrstama zloupotreba djeteta, posebno djece koja žive i rade na ulici. Ukazala je da institucija Zaštitika ima i predstvanika u  Koordinacionom tijelu za praćenje implementacije Startegije za borbu protiv trgovine ljudima 2019-2024.

Mijušković je podsjetila da su zbog turističke sezone u  ljetnjim mjesecima  posebno izražene pojave ekonomske i seksualne eksploatacije (prosjačenje, prostitucija), što predstavlja pojačan rizik da osobe postanu i žrtve trgovine ljudima.

„Primijećeno je da se kod mlađe populacije Roma kontinuirano pojavljuju problemi u ostvarivanju statusnih prava, koja su osnova za ostvarivanje svih drugih prava. Neregistrovana djeca su podložnija zloupotrebama, uključujući i trgovinu ljudima, jer su ''nevidljiva'' za sistem. Zbog toga je potrebno uložiti dodatne napore da se svako romsko dijete prilikom rođenja evidentira“, rekla je zamjenica Mijušković.

Kako je navela, na nedostatke koji postoje u sistemu prevencije i zaštite djece od različitih vrsti zloupotrebe i iskorišćavanja, Zaštitnik je ukazao preporukama u posebnim izvještajima: „Dječije prosjačenje u Crnoj Gori“, „Seksualno iskorišćavanje djece“ i „Zloupotreba djece putem interneta“. Osim toga, u želji da da konkretan i aktivan doprinos u borbi protiv trafikinka, Institucija sprovodi više aktivnosti, među kojima je i izvještavanje Ekspertske grupe za suzbijanje trgovine ljudima (GRETA), učešće u organizaciji okruglih stolova u lokalnim samoupravama, kao i sprovođenje kreativno-edukativnih radionica, fokus grupa i tribina sa djecom  o ovoj temi.

U kontekstu teme razgovarano je i o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, te primjeni Konvencije Savjeta Evrope u ovoj oblasti (Istanbulska konvencija).

Zamjenica Dobardžić podsjetila je na stav Institucije da počinitelje rodno zasnovanog i porodičnog nasilja treba izložiti najstrožim kaznama (tzv. zakonskom maksimumumu), čime bi se poslala puno jasnija društvena poruka o nultoj toleranciji na nasilje u porodici.

Takođe podsjetila je da je Crna Gora jedna od prvih država koje su potpisale i ratifikovale Konvenciju Savjeta Evrope o suzbijanju nasilja u porodici i nasilja nad ženama (Istanbulska konvencija).

„Iako je ova Konvencija stupila na snagu 1. avgusta 2014. godine, čime je preuzeta obaveza da mijenjamo zakone, uvedemo praktične mjere i obezbijedimo resurse za efikasnu prevenciju i sprječavanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici, te kako je prošlo šest godina od ratifikovanja ovog dokumenta, ima još dosta prostora za unaprjeđenje u ovoj oblasti“, navela je ona.

 Dječja prava  15.04.2024
Savjete roditelja aktivnije uključivati

Savjete roditelja aktivnije uključivati

Savjeti roditelja treba da budu most komunikacije između nastavnika, škole i samih roditelja učenika, koji treba da budu aktivno uključeni u procese koji se tiču prvestveno vaspitanja ali i obraz...

 Dječja prava  12.04.2024
O dječjim pravima sa dejcom u Beranama i Mojkovcu

O dječjim pravima sa dejcom u Beranama i Mojkovcu

Zamjenica Zaštitnika sa savjetnicama obišla je osnovne škole “Vuk Karadžić”, “Radomir Mitrović”, Centar za socijalni rad i učenički dom u Beranama. Osnovnu školu “Vuk Karadžić�...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h