Bolja međusektorska saradnja za bolje funkcionisanje socijalnih servisa

Bolja međusektorska saradnja za bolje funkcionisanje socijalnih servisa

Multisektorska saradnja između države, lokalnih uprava i ustanova socijalne i dječje zaštite mora da bude na većem nivou kako bi bolje funkcionisali servisi koje pružaju, ocijenjeno je tokom posjete Domu “Mladost” Bijela i Dnevnom centru za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Herceg Novom.

Posjetu je, uoči obilježavanja Dana djeteta organizovao Odbor za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore, a u ime institucije učestvovale su zamjenica Zaštitnika Nerma Dobardžić i savjetnica Jovana Jocović.

Ocijenjeno je da zaposleni u Dječjem domu “Mladost” i Dnevnom centru za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Herceg Novom rade veoma težak posao, što zahtijeva veću podršku i pomoć državnih organa, prvenstveno resornog Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

Predsjednik Odbora je naglasio da je Odbor realizovao brojne aktivnosti koje se tiču zaštite, promocije i afirmacije prava djeteta, uz podsjećanje da je posebnu pažnju posvetio pravima djeteta polazeći i od činjenice da je u oktobru 2010. i junu 2018. godine Crna Gora dobila obavezujuće Preporuke Komiteta UN za prava djeteta, pa se Odbor u svom bavljenju zaštitom prava djeteta rukovodio osnovnim principima Konvencije UN o pravima djeteta koji podrazumijevaju: pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes djeteta, pravo na participaciju i pravo na nediskriminaciju.

 

Zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore Nerma Dobardžić informisala je o Mišljenju Zaštitnika i preporukama upućenim Dječjem domu “Mladost” i Ministarstvu finansija i socijalnog staranja u maju 2021. godine naglašavajući da još uvijek nijesu dobili izvještaj ni od Ministarstva niti od Doma. Podsjetila je da je Dječjem domu “Mladost” preporučeno:

 

- da u saradnji sa Ministarstvom finansija i socijalnog staranja izmjeni i uskladi postojeće pravilnike uskladivši ih sa stvarnim potrebama Doma, a u cilju obezbjeđivanja adekvatnog pružanja usluga djeci-korisnicima (u zavisnosti od kategorije i specifičnosti slojevitih i raznovrsnih potreba svakog djeteta pojedinačno);

 

- da u saradnji sa Ministarstvom uspostavi mehanizam supervizije rada svih zaposlenih u okviru Dječijeg doma “Mladost”;

 

- da u saradnji sa Ministarstvom uspostavi nezavisni mehanizam povjerljivog lica, koji će na osnovu profesionalnih kompetencija u određenim situacijama neposredno i stručno obavljati razgovor sa djetetom/djecom i vršiti procjenu u zavisnosti od konkretne situacije;

 

- da obezbijedi adekvatno i transparentno funkcionisanje Tima za zaštitu prava djece i Savjeta za djecu i mlade kako bi ova tijela ispunjavala svoju svrhu zbog kojih su i formirana i

 

-  da stimuliše i obezbijedi adekvatnu saradnju organa starateljstva sa svakim djetetom pojedinačno.

 

Takođe, zamjenica Dobardžić je saopštila da su predstavnici Institucije zaduženi za zaštitu prava djeteta uoči godišnjih odmora ove godine više puta boravili u Domu i sa djecom realizovali kreativne radionice.

 

 Predstavnice Doma su informisale da su preduzete određene aktivnosti na realizaciji preporuka Zaštitnika. Saopšteno je da je, imajući u vidu postojeći stručni kadar i broj korisnika, nemoguće kvalitetno obavljati sve zadatke. Istaknuto je da su zbog nerada uprave Doma suočeni sa mogućim gubitkom licence od 19. decembra ove godine, jer će rezidencijalni smještaj i Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju izgubiti licencu, Mala grupna zajednica nema licencu, tako da će od servisa ostati SOS telefon i Prihvatilište za djecu žrtve nasilja u porodici.

Tokom posjete Dnevnom centru za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju razgovarano je sa direktoricom Dragicom Kosić i odbornicom u Skupštini opštine Herceg Novi Vesnom Samardžić.

 

Direktorica Kosić je informisala da je kapacitet Dnevnog centra 25 korisnika, a trenutno je smješteno 12. Korisnici su uzrasta do 26 godina, pri čemu je petoro starijih od 18 godina. U Ustanovi su smještena djeca i mladi sa umjerenim i teškim smetnjama u razvoju. Od stručnog kadra imaju psihologa, pedagoga, socijalnog radnika i pravnika, a angažuju i defektologa. Dnevni centar je počeo sa radom u aprilu 2011. godine, a ljetos su preselili u novu zgradu zbog čega su morali da obnove i licencu za rad.

Bolja međusektorska saradnja za bolje funkcionisanje socijalnih servisa Bolja međusektorska saradnja za bolje funkcionisanje socijalnih servisa
 Dječja prava  15.04.2024
Savjete roditelja aktivnije uključivati

Savjete roditelja aktivnije uključivati

Savjeti roditelja treba da budu most komunikacije između nastavnika, škole i samih roditelja učenika, koji treba da budu aktivno uključeni u procese koji se tiču prvestveno vaspitanja ali i obraz...

 Dječja prava  12.04.2024
O dječjim pravima sa dejcom u Beranama i Mojkovcu

O dječjim pravima sa dejcom u Beranama i Mojkovcu

Zamjenica Zaštitnika sa savjetnicama obišla je osnovne škole “Vuk Karadžić”, “Radomir Mitrović”, Centar za socijalni rad i učenički dom u Beranama. Osnovnu školu “Vuk Karadžić�...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h