NADLEŽNOSTI

Zaštita od torture

Zaštitniku ljudskih prava i sloboda se pritužbom može obratiti svako ko smatra da su mu povrijeđena prava i slobode. Lice lišeno slobode ima pravo da ponese pritužbu u zapečaćenoj koverti. Licima lišenim slobode smatraju se lica kojima je određeno bilo kakvo zadržavanje, pritvaranje, zatvaranje ili smještaj pod nadzorom organa i koja to mjesto ne smiju napustiti po svojoj volji.
Pritužba se podnosi u roku od šest mjeseci od dana saznanja za učinjenu povredu ljudskih prava i sloboda, odnosno u roku od jedne godine od dana učinjene povrede. Nakon završetka ispitivanja povrede ljudskih prava i sloboda Zaštitnik daje mišljenje o tome da li je, na koji način i u kojoj mjeri došlo do povrede ljudskih prava i sloboda. Kad Zaštitnik utvrdi da je došlo do povrede ljudskih prava i sloboda, mišljenje sadrži i preporuku o tome šta treba preduzeti da bi se povreda otklonila, kao i rok za njeno otklanjanje.

Prevencija torture

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, u skladu sa Ustavom Crne Gore i Zakonom o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore, vrši poslove Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM) u cilju prevencije mučenja i drugih oblika surovog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja prema licima lišenim slobode, a u skladu sa Zakonom o potvrđivanju Opcionog protokola uz Konvenciju protiv mučenja i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka.
NPM preduzima mjere za sprječavanje mučenja i drugih oblika surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka, sprovođenjem redovnih i kontrolnih obilazaka mjesta u kojima se nalaze ili se mogu naći lica lišena slobode ili lica kojima je ograničeno kretanje, odlukom suda ili drugog državnog organa.
Zaštitnik kao NPM ima pravo: da bez prethodne najave obilazi organe, ustanove i organizacije i pregleda prostorije u kojima se nalaze ili bi se mogla nalaziti lica lišena slobode; na pristup podacima o organima, ustanovama i organizacijama u kojima se nalaze lica lišena slobode; broju lica lišenih slobode u organu, ustanovi ili organizaciji koju obilaze i o postupanju sa licima lišenim slobode, kao i da bez prisustva službenog lica razgovara sa licima lišenim slobode i drugim licima koja mogu da daju odgovarajuće informacije u vezi sa sumnjom da se krše ljudska prava u organu, ustanovi ill organizaciji koju obilaze.

Čime se jos bavi Zaštitnik?

-Zaštitnik može dati inicijativu za donošenje zakona, drugih propisa i opštih akata radi usaglašavanja sa međunarodno priznatim standardima u oblasti ljudskih prava i sloboda.

 Organ kojem je podnijeta inicijativa dužan je da se o njoj izjasni.

 

-Ukoliko smatra da je to potrebno radi zaštite i unaprjeđenja ljudskih prava i sloboda, Zaštitnik daje mišljenje na predlog zakona, drugog propisa ili opšteg akta.

 

-Zaštitnik može da pokrene postupak pred Ustavnim sudom Crne Gore za ocjenu saglasnosti zakona sa Ustavom i potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorima, odnosno saglasnosti drugih propisa i opštih akata sa Ustavom i zakonom.

 

-Zaštitnik u vršenju svoje funkcije djeluje na način što: ukazuje, upozorava, kritikuje, predlaže ili preporučuje.

 

-Na zahtjev organa, Zaštitnik može dati mišljenje o zaštiti i unaprjeđenju ljudskih prava i sloboda.

 

-Zaštitnik se bavi i opštim pitanjima od značaja za zaštitu i unaprjeđenje ljudskih prava i sloboda i sarađuje sa organizacijama i institucijama koje se bave ljudskim pravima i slobodama. 

Kako Zaštitnik postupa po Vašoj pritužbi?

Zaštitnik će obustaviti postupak, ako:

 

-  utvrdi da je nakon podnošenja pritužbe pokrenut sudski postupak;

-  podnosilac/teljka pritužbe ne sarađuje u postupku;

- podnosilac/teljka povuče pritužbu;

- organ u međuvremenu otkloni učinjenu povredu;

-  podnosilac/teljka pritužbe umre, osim ako nasljednici/ce zatraže da se postupak nastavi.

 

O obustavi postupka Zaštitnik/ce obavještava podnosioca/teljku pritužbe.

Šta radi Zaštitnik kada ustanovi da je
došlo do povrede ljudskih prava?

-Zaštitnik nije ovlašćen da mijenja, ukida ili poništava akte organa;

 

-Zaštitnik ne može da zastupa stranke u postupku, niti da u njihovo ime ulaže pravna sredstva;

 

-Zaštitnik ne može dodijeliti nadoknadu za povredu ljudskih prava.

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

 Zaštita i prevencija  05.04.2024
Monitoring Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj

Monitoring Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj

Nacionalni mehanizam za prevenciju torture prilikom posjete Odjeljenju bezbjednosti Ulcinj analizirao je dokumetaciju iz djelokruga svoje nadležnosti i materijalne uslove. U OB-u Ulcinj zatečeno je...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h