Odbor za ljudska prava razmotrio izvještaj NPM-a za 2021.godinu

27.10.2022

Odbor za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore razmotrio je Godišnji izvještaj Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture za 2021. godinu.

Uvodne napomene o Godišnjem izvještaju Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture za 2021. godinu dala je zamjenica Zaštitnika Mirjana Radović.

Saopštila je da Zaštitnik postup dvojako- reaktivno, po pritužbama građana i u preventivnom mandate, kada se obilaze sva mjesta u kojima se nalaze ili bi se mogla naći lica lišena slobode. U izvještajnoj godini realizovali su 32 obilaska i sačinjeno 28 izvještaja, u kojima su date 94 preporuke. Od tog broja, 48 je ponovljeno iz prethodnog perioda, “ tako da ne možemo biti zadovoljni dinamikom realizacije preporuka od strane nadležnih institucija”.

Najveći broj obilazaka je realizovan u jedinicama Uprave policije, centrima i odjeljenjima bezbjednosti, nakon čega slijede obilasci Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i Specijalne bolnice za psihijatriju u Dobroti.

Zamjenica Radović  predstavila je generalna zapažanja u vezi sa Upravom policije, navodeći da je došlo do određenih poboljšanja po pitanju materijalnih uslova, ali da i dalje na nivou svih organizacionih jedinica nije ispunjen minimum od četiri metra kvadratna po pritvorenom licu, što je propisano standardima Evropskog komiteta za prevenciju

Preporučeno je i da se obezbijede posebne prostorije za saslušanje i njihovo opremanje opremom za audio i/ili video snimanje, jer postojanje tih prostorija predstavlja jedan vid preventivnog postupanja i značajnu mjeru zaštite lica lišenih slobode od eventualnog nedozvoljenog postupanja policijskih službenika. Takođe, to bi predstavljalo i zaštitu samih službenika.

 “ Primijećen je određeni napredak u uspostavljanju evidencije lica koja su pristupila u CB/OB u cilju obavljanja informativnog razgovora, kao i da se dio u formularu koji se odnosi na obavještenje trećeg lica koji je namijenjen za - ime i prezime policijskog službenika koji je izvršio obavještavanje-  popunjava u potpunosti”, navela je Radović.

Prema njenim riječima, nije međutim u potpunosti napuštena praksa da se lica koja su u pratnji policije dovedena u objekat policije ne evidentiraju u dežurnoj službi.

“I dalje je neophodno raditi na otklanjanjanju uočenih nedostataka, među kojima je okolnost da izostaje potpis lica lišenoga slobode čime to lice potvrđuje da je iskoristilo pravo da o zadržavanju odnosno lišavanju slobode obavijesti treće lice. Isti nedostatak je primijećen u odnosu na pravo na obavještenje branioca”, kazala je zamjenica.

U odnosu na ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu, ukazala je na neophodnost da se u predmetni formular unesu svi traženi podaci bez izuzetka, “a korisno bi bilo uvesti i poseban jedinstven registar u kojem bi se evidentirala lica koja su tražila pristup ljekaru”.

 

Kada je riječ o Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, Radoviće je saopštila da se obavljene posjete Maloljetničkom zatvoru, Poluotvorenom odjeljenju i C odjeljenju za duge kazne u Spužu.

Zabilježeno je poboljšanje materijalnih uslova, a posebno u Zatvoru za maloljetnike i C odjeljenju Zatvora za duge kazne.

 Međutim, zamjenica Radović ukazala je na važnost sprovođenja adekvatnih tretmana sa licima lišenim slobode kao i na potrebu povezanosti Uprave za izvršenje  krivičnih sankcija sa drugim institucijama.

Kada je riječ o Specijalnoj bolnici za psihijatriju, prema riječima zamjenice, NPM je primijetio određeni napredak po pitanju materijalnih uslova, ali da većina odjeljenja ne ispunjava uslove u pogledu prenaseljenosti.

Upoznala je javnost da je u toku izrada analize, koja se odnosi na dobrovoljnu hospitalizaciju.

“Naime, na muškom i ženskom akutnom odjeljenju koje su obišli 2021. godine naišli su na pojedine slučajeve pacijenata koji su evidentirani kao dobrovoljni pacijenti, jer su dali saglasnost da budu hospitalizovani, a predstavnici institucije Zaštitnika su u razgovoru sa njima dobili informaciju da oni ne žele da borave u Bolnici”, kazala je između ostalog Radović. U radu sjednice Odbora učestvovala je i glavna savjetnica Zaštitnika za predmetnu oblast Marijana Sinđić.

 

Materijal preuzet sa: https://www.skupstina.me/me/clanci/odrzana-30-sjednica-odbora-za-ljudska-prava-i-slobode

Odbor za ljudska prava razmotrio izvještaj NPM-a za 2021.godinu Odbor za ljudska prava razmotrio izvještaj NPM-a za 2021.godinu
Institucija 16.05.2024
OBILAZAK JU DOM STARIH “BIJELO POLJE”, DNEVNOG CENTRA ZA DJECU I MLADE  SA SMETNJAMA U RAZVOJU “TISA” I CRVENOG KRSTA -BIJELO POLJE

OBILAZAK JU DOM STARIH “BIJELO POLJE”, DNEVNOG CENTRA ZA DJECU I MLADE SA SMETNJAMA U RAZVOJU “TISA” I CRVENOG KRSTA -BIJELO POLJE

Dana 14.05.2024. Zamjenica Zaštitnika sa savjetnicama, obišla je JU Dom starih “Bijelo Polje”, Dnevni centar za djecu I mlade sa smetnjama u razvoju “Tisa” i Crveni krst u Bijelom Polju. Pri...

Institucija 15.05.2024
Posjeta Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu Crne Gore

Posjeta Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu Crne Gore

Predstavnici Sektora za prava djeteta, mlade i socijalnu zaštitu, posjetili su Zavod za socijalnu i dječju zaštitu Crne Gore sa sjedištem u Podgorici....

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h