Članstvo u međunarodnim tijelima i mrežama

ENNHRI 

ENNHRI je Evropska mreža nacionalnih institucija za ljudska prava. Okuplja preko 40 nacionalnih institucija za ljudska prava (NHRI) širom Evrope kako bi poboljšali promociju i zaštitu ljudskih prava. Mreža pruža platformu za saradnju i solidarnost u rješavanju izazova ljudskih prava i zajednički glas za NHRI na evropskom nivou.

 

NHRI su državna tijela, nezavisna od vlade, sa širokim ustavnim ili zakonskim mandatom za promociju i zaštitu ljudskih prava na nacionalnom nivou. Oni mogu imati različite oblike, uključujući institucije ombudsmana, komisije za ljudska prava i institute.

 

EQUINET

Ekvinet je Evropska mreža tijela za jednakost čiji je cilj borba protiv diskriminacije na nacionalnom nivou. Kroz Ekvinet, članovi mogu da podijele svoju stručnost na evropskom nivou. Mreža osigurava da se informacije i znanje što efikasnije šire među članovima kako bi se naučilo iz postignutih uspjeha i izazova postavljenih tokom sprovođenja njihovog mandata na nacionalnom nivou.

 

Kao mreža za članstvo i kako je utvrđeno statutima Ekvinet-a, odluke koje se odnose na razvoj i strateške smjernice Mreže mogu donositi samo članovi.

 

ECRI 

 

Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI) jedinstveno je tijelo za praćenje ljudskih prava koje se specijalizovalo za pitanja koja se odnose na borbu protiv rasizma, diskriminacije (po osnovu „rase“, etničkog / nacionalnog porijekla, boje kože, državljanstva, religije, jezika, seksualna orijentacija, rodni identitet i polne karakteristike), ksenofobija, antisemitizam i netolerancija u Evropi; priprema izvještaje i izdaje preporuke državama članicama. Zaštitnik je ostvario blisku saradnju sa ovim tijelom, koja se zasniva na podršci monitoringu i partnerstvu u implementaciji standarda tijela za jednakost (ECRI preporuka opšte politike broj 2 – rev), uključujući i kontinuirano učešće na godišnjim seminarima za tijela za jednakost koje organizuje ECRI.

 

Mreža NPM Jugoistočne Evrope

 

Osnovni cilj Mreže NPM je uspostavljanje intenzivnije saradnje i razmjena iskustava, ostvarivanje zajedničkog djelovanja među članovima, međusobno pružanje podrške i stvaranje uslova za efikasno sprovođenje mandata NPM utvrđenog Opcionim protokolom uz Konvenciju protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka (Opcioni Protokol).  

 

 

Regionalna mreža ombudsmana Zapadnog Balkana

 

Cilj neformalne mreže je saradnja i razmjena dobrih praksi između Ombudsmana balkanskih država  i to: razmjena informacija o pitanjima koja se odnose na kršenja ljudskih prava koja pogađaju više od jedne države i saradnja jednih sa drugim u vršenju inspekcija ovih kršenja; da razmjenjuju informacije o nacionalnim zakonima, institucionalnim praksama i regionalnim istraživanjima; učestvovanje na regionalnim konferencijama i okruglim stolovima, kako bi razgovarali o pitanjima vezanim za ljudska prava i izazovima zaštite ljudskih prava; pružanje podrške ombudsmanima koji su pod pritiskom ili progonom od strane nacionalnih vlada ili vlasti u njihovim zemljama; širenje evropskih vrijednosti i jedinstvena primjena prava Evropske unije u oblasti ljudskih prava, a posebno u Povelji o osnovnim pravima Evropske unije;

 

 

GANHRI 

Globalna alijansa za nacionalne institucije za ljudska prava (GANHRI) je međunarodno udruženje nacionalnih institucija za ljudska prava (NHRI) iz svih djelova svijeta.

 GANHRI promoviše i jača NHRI kako bi bili u skladu sa Pariskim principima i pruža pomoć u promociji i zaštiti ljudskih prava.

Olakšava i podržava NHRI angažman sa UN-ovim Savjetom za ljudska prava i ugovornim tijelima; ohrabruje saradnju i razmjenu informacija između NHRI-a, uključujući putem godišnjeg sastanka i dvogodišnje konferencije; sprovodi akreditaciju NHRI-a u skladu sa Pariskim principima; promoviše ulogu NHRI-a u okviru Ujedinjenih nacija sa državama i drugim međunarodnim agencijama; nudi izgradnju kapaciteta u saradnji sa Kancelarijom visokog komesara za ljudska prava (OHCR); pomaže NHRI koje su pod prijetnjom.

 

Institucija
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija 
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h