O instituciji

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore (Ombudsman) je nezavisna i samostalna institucija, čiji je zadatak da preduzima mjere za zaštitu ljudskih prava i sloboda, kad su povrijeđena aktom, radnjom ili nepostupanjem državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i lokalne uprave, javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja kao i mjere za sprječavanje mučenja i drugih oblika nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja i mjere za zaštitu od diskriminacije.

 

Pored ove funkcije Zaštitnik ima i širu misiju, a to je stvaranje svijesti o potrebi vladavine prava; o potpunoj i dosljednoj zaštiti sloboda i prava građana i uopšte, stvaranja pravne sigurnosti građana; zakonitog i nepristrasnog rada svih državnih organa, pred kojima građani ostvaruju svoja prava, slobode, obaveze i pravne interese.

 

Ljudskim pravima se smatraju ne samo prava garantovana Ustavom i zakonima, već i prava garantovana ratifikovanim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava.

 

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore ustanovljena je posebnim Zakonom, koji je donijela Skupština Crne Gore, 10. jula 2003. godine. Zaštitnik vrši svoju funkciju na osnovu Ustava i zakona i u svom radu se pridržava načela pravde i pravičnosti.

 

Zaštitnik ima zamjenike za četiri oblasti.

 

U okviru Institucije postoji Služba Zaštitnika, koja vrši stručno-istraživačke, administrativno-tehničke i pomoćne poslove za potrebe Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore kao jedinstvena organizaciona cjelina.

 

Stručno-istraživački poslovi vrše se u okviru četiri osnovne grupe poslova:

Prva osnovna grupa poslova - oblast pravosuđa, javne uprave i opšte nadležnosti;

Druga osnovna grupa poslova - oblast zaštite od zlostavljanja, bezbjednost i nacionalni preventivni mehanizam za zaštitu od torture (NPM);

Treća osnovna grupa poslova - oblast prava djeteta, mladih i socijalne zaštite;

Četvrta osnovna grupa poslova - oblast zaštite od diskriminacije, ranjivih grupa i rodne ravnopravnosti (Institucionalni mehanizam za zaštitu od diskriminacije)

 

Članstvo u međunarodnim tijelima i mrežama: 

 

-Asocijacija mediteranskih ombudsmana /AOM/

 

-Evropski Institut ombudsmana /EOI/

 

-Mreža ombudsmana za djecu Jugoistočne Evrope /CRONSEE/

 

-Evropska mreža ombudsmana za djecu /ENOC/

 

-Evropska mreža tijela za jednakost /EQUINET/

 

- Seminar  tijela za jednakost /ECRI/

 

-Mreža NPM Jugoistočne Evrope

 

-Regionalna mreža ombudsmana Zapadnog Balkana

 

-Institucija je akreditovana  B statusom kod Globalnog saveza nacionalnih institucija za ljudska prava /Global Alliance of National Human Rights Institutions / (GAHRI).

Institucija
Ljudska prava ne mogu čekati rješavanje drugih problema

Ljudska prava ne mogu čekati rješavanje drugih problema

Podgorica – Ljudska prava ne mogu čekati rješavanje svih drugih problema u društvu, jer su ona sama po sebi prioritetna i zato se ne smiju držati po strani, ocijenjeno je na sastanku ombudsmana ...

 Diskriminacija 
Podržati unaprjeđenje položaja i aktiviranje žena

Podržati unaprjeđenje položaja i aktiviranje žena

Obilježavanje 8.marta povezano je sa protestima koje su organizovale radnice tekstilne industrije u cilju borbe za širi opseg, prije svega radnih prava, daleke 1857. godine u Njujorku. Iako su u c...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h