Prethodni zaštitnici i zamjenici

Zaštitnici ljudskih prava i sloboda Crne Gore

 

Šućko Baković

Rođen je u Plavu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Prištini. Položio pravosudni ispit.
Radnu karijeru započeo kao pripravnik u Službi za skupštinske poslove Opštine Plav. Od 1977. godine obavlja funkciju Opštinskog sudije za prekršaje u Plavu, da bi potom karijeru sudije za prekršaje nastavio na funkcijama rukovodioca-starješine Organa za prekršaje u Plavu i predsjednika Opštinskog suda za prekršaje u Plavu.
Godine 1987. imenovan je za Osnovnog javnog tužioca u Plavu, a zatim je tužilačku karijeru nastavio na funkciji zamjenika Višeg državnog tužioca u Podgorici.
Za zamjenika Specijalnog tužioca za suzbijanje organizovanog kriminala pri Vrhovnom državnom tužilaštvu u Podgorici postavljen je 2006. godine, koju je obavljao do 2009. godine.
U periodu od 29.jula 2008. godine do 09.novembra 2009. godine bio je član Tužilačkog savjeta.
U periodu od 20.marta 2006. godine do 20.marta 2008. godine bio je predsjednik Udruženja državnih tužilaca Crne Gore.
Tokom obavljanja funkcije učestvovao je u radu na zakonskim projektima i reformi crnogorskog pravosuđa. Učestvovao je na većem broju konferencija, seminara, naučnih skupova i bio angažovan kao domaći ekspert u oblasti krivičnog zakonodavstva Crne Gore.
Za Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore imenovan je 9. novembra 2009. godine, na predlog predsjednika Crne Gore, a stupio je na dužnost 23. decembra 2009. godine.
Reizabran je na tu funkciju na drugom redovnom zasijedanju Skupštine Crne Gore, 29.12.2015.godine, a na predlog predsjednika države. Istog dana je stupio na funkciju.

Govori ruski jezik.

Oženjen, otac troje djece.

Prestao mandat 2019. godine.



ŠEFKO CRNOVRŠANIN

Rođen je 30. avgusta 1948, u Bijelom Polju. Gimnaziju završio u Beranama 1967. godine. Diplomirao na Pravnom fakultetu u Nišu 1972. godine. Po završetku studija, kao pripravnik, radio u Opštini Bijelo Polju, a zatim u Opštinskom sudu u Bijelom Polju (do 1974. godine). Sudija Opštinskog suda u Bijelom Polju bio je do 1981. godine, kada je izabran za sudiju Okružnog suda u Bijelom Polju. Od 1992. do kraja 1993. godine obavljao funkciju sudije Vrhovnog suda Crne Gore. Od 1993. godine do 2002. godine, bio je sudija Ustavnog suda Crne Gore.

Prestao mandat 20. oktobra 2009. godine.

 

Zamjenici Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore

 

 

Snežana Armenko, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Snežana Armenko, rođ.Bulatović, rođena je u Podgorici, 10.02.1981. godine. Osnovnu školu i Gimnaziju završila je u Podgorici. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore 2003. godine, nakon čega je položila državni (2005.), a potom i pravosudni ispit (2006.).
Profesionalnu karijeru započinje kao pripravnik, potom kao savjetnik u Osnovnom sudu u Podgorici.
Tokom profesionalnog angažmana posebno se specijalizirala za oblast ljudskih prava. Tokom 2008. godine, kao sudski savjetnik učestvuje na Trećem međunarodnom takmičenju Centara u sudstvu, na kojem je Crna Gora prvi put učestvovala i to na temi tumačenja i primjene Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.
Iskustvo koje je stekla kao Viši samostalni savjetnik u Kancelariji Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom u Strazburu, kada je Kancelarija prvi put osnovana (2009.), u velikoj su mjeri doprinijeli njenoj posvećenosti unapređenju zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori.
Nakon završene Inicijalne edukacije za sudije, za sudiju Osnovnog suda u Podgorici birana je 28.04.2010. godine, koju funkciju je vršila do 03.07.2020. godine, kada je izabrana za zamjenicu Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Prva je sudija iz Crne Gore koja je upućena u Evropski sud za ljudska prava u Strazburu na stručno usavršavanje, gdje je provela godinu dana. Stečeno znanje i iskustvo primijenila je kao sudija u svakodnevnom radu na predmetima, ali i kao predsjednik Odjeljenja sudske prakse, gdje je tokom tri godine (od 2017. do 2020. godine), radila na unapređenju primjene evropskih standarda u praksi sudova.
Predavač je u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu i sertifikovani međunarodni trener Savjeta Evrope za oblast konvencijskog prava.
Angažovana kao predavač od strane više nevladinih i međunarodnih organizacija, kao i studentske organizacije „ELSA“.
Prošla brojne nacionalne i međunarodne specijalističke obuke iz oblasti EKLJP i prava EU, učesnik velikog broja domaćih i međunarodnih seminara.
Bila je mentor kandidatima za sudiju, a posebnu pažnju posvećuje obrazovanju mladih pravnika i aktivno učestvuje u programu pravnih klinika koje su posvećene unapređenju praktičnih znanja studenata pravnih fakulteta u Crnoj Gori.
Autor je novog pretraživača/vodiča kroz praksu Evropskog suda za ljudska prava na nacionalnom nivou.
Objavila stručni rad na temu „Pravo na djelotvorni pravni lijek i pravovremeno prepoznavanje tužbenih zahtjeva sa pozivom na član 3 EKLJP“. Koautor publikacije na temu „Pravna zaštita protiv diskriminacije u Crnoj Gori“.
Govori engleski jezik i ima osnovno znanje francuskog jezika.
Udata i majka dvoje djece.

Prestao mandat 2023. godine.

 
 
Zdenka Perović

Završila je Pravni fakultet u Podgorici, a pravosudni ispit položila 1996 godine, takođe u Podgorici.
Radno angažovanje, kao pripravnica, započela je u Višem javnom tužilaštvu 1989. godine. Nakon obavljenog pripravničkog staža bavila se preduzetništvom. Od 1997 godine zaposlena je u Ministartvu trgovine kao republička tržišna inspektorka, odakle prelazi u Ministrtvo pravde na mjesto načelnice za opšte poslove i finansije.
Od novembra 2003 godine, u procesu osnivanja Istitucije Zaštitnika prelazi na mjesto sekretarke Institucije, koje poslove je obavljala do imenovanja i stupanja na funkciju zamjenice Zaštitnika 20 januara 2015 godine.  Svoje obrazovanje o ljudskim pravima započela je odmah po osnivanju Institucije 2004 godine, na XV Međunarodnoj školi za ljudska prava u Varšavi – Poljska i prošla sve obuke i edukacije koje su bile organizovane za novoosnovanu nacionalnu instituciju za zaštitu ljudskih prava. Sa mjesta sekretarke institucije bila je nosilac međunarodne saradnje Institucije, učestvovala u stručnim poslovima iz nadležnosti Institucije i jedna je od autora svih izvještaja upućenih Skupštii Crne Gore i inostranim tijelima. Odlukom Zaštitnika raspoređena je za Treću osnovnu grupu poslova – nacionalni preventivni mehanizam, zaštitu od torture i pravo na suđenje u razumnom roku.
Na sjednici svih država članica potpisnica Opcionog protokola iz Konvenciju protiv torture i drugih okrutnih, nečovječnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka (OPCAT), 27. oktobra 2016. u Ženevi, izabrana je za ekspertkinju Ujedinjenih nacija za oblast torture i članicu Podkomiteta za prevenciju torture (SPT). Izbor kandidata obavljen je u skladu sa sa članovima 5 do 9 OPCAT-a i rezolucijom Generalne skupštine A/68/268, usvojene 9. aprila 2014. godine i njenih odredbi 10-13, o nominaciji i izboru eksperata ugovornih tijela.

Govori engleski i italijanski jezik.
Prestao mandat 2021. godine.

Petar Ivezić

Rođen 25. jula 1969. godine, u Podgorici.
1988. godine maturirao u Gimnaziji "25 maj" u Tuzima.
1999 godine diplomirao na Pravnom fakultetu u Podgorici.
od 2000 - 2002. godine radio u Ministarstvo pravde Crne Gore - u Sektoru pravosuđa i izvršenje krivičnih sankcija.
od 2002. godine do sredine juna 2003. godine radio u Vrhovnom sudu Crne Gore - u krivičnom i upravnom odjeljenju.
od sredine juna 2003. godine  do 05. juna 2012. godine radio u Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore - Sektor za upravno unutrašnje poslove.
 06.06.2012. godine izabran na funkciji zamjenika Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.
U međuvremenu pohađao škole od kojih izdvaja Škole o:

Prestao mandat 2018. godine.

 
Nevenka Stanković

Diplomirala na Pravnom fakultetu u Sarajevu. Pravosudni ispit položila u Beogradu. Specijaističke studije iz oblasti prava Evropske unije završila na institutu za Javnu upravu u Berlinu.
Pripravnički staž odradila u Privrednom sudu u Podgorici.
Od 1994. do 2004. radila kao savjetnica u Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo.
Od 2004. do 2009. obavljala je poslove savjetnice Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore u Podgorici.
Za zamjenicu Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore izabrana je 29. jula 2009. godine.

Prestala funkcija 30.07.2015. godine, zbog isteka manadata

 
Budimir Šćepanović

Rođen je 31. maja 1959. godine, u Bijelom Polju. Diplomirao na Pravnom fakultetu u Podgorici, 1982. godine. Od 1985. godine do 1989. godine radio je kao stručni saradnik u Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo. Nakon toga, radio je u Republičkom hidrometeorološkom zavodu, kao načelnik Službe za pravne i opšte poslove. Od 1993. godine do 2004. godine obavljao je poslove savjetnika Ustavnog suda Crne Gore. Za zamjenika Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore prvi put je izabran 24. marta 2004. godine, a drugi put 2. novembra 2011. godine.

Prestala funkcija, decembra 2013. godine, zbog izbora na drugu funkciju.

 
Marijana Laković

Rođena je 11. avgusta 1970. godine, u Podgorici. Diplomirala na Pravnom fakultetu u Podgorici, 1996. godine. Advokatski ispit položila januara 2012. godine. Pravosudni ispit položila januara 2001. godine. Stručni ispit za rad u državnim organima položila je novembra 1999 godine
Od januara 1998.godine do aprila 2001. godine, radila je kao pripravnica kod Državnog tužioca Crne Gore, Od aprila 2001. godine do januara 2004. godine, radila je kao savjetnica Osnovnog tužioca u Podgorici, U maju 2004. godine, Skupština Crne Gore je izabrala za člana Tužilačkog savjeta Crne Gore iz reda istaknutih pravnika u Crnoj Gori, na mandat od 4 godine. Od januara 2004. godine do decembra 2007. godine, radila je na poslovima savjetnice Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Za zamjenicu Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore imenovana je decembra 2007. godine.

Prestala funkcija, decembra 2013. godine, zbog isteka manadata

 
Slavica Bajić

Rođena 12. septembra 1958. godine, u Pljevljima. Udata, majka dvoje djece. Pravni fakultet završila 1981. godine u Podgorici. Profesionalnu karijeru započela u Republičkom sudu udruženog rada SR Crne Gore, 1981. godine, a zatim slijedi rad u Opštinskom komitetu za urbanizam, komunalne i stambene poslove, OOUR-u “Distribucijaprojekt” i Sekretarijatu za pravosuđe i upravu – Opština Podgorica, u svojstvu upravne inspektorke. Od 1986. do 2001. godine obavljala poslove savjetnice u Ustavnom sudu Republike Crne Gore, a od 2001. do 2003. godine radila na poslovima načelnice Sektora za pravne i kadrovske poslove u Pošti Crne Gore. Nakon toga, bavila se advokaturom do izbora na funkciju zamjenice Zaštitnika ljudskih prava i sloboda u decembru 2004. godine.

Prestala funkcija, februara 2007. godine, zbog izbora na drugu funkciju.

 

 

Institucija
Ljudska prava ne mogu čekati rješavanje drugih problema

Ljudska prava ne mogu čekati rješavanje drugih problema

Podgorica – Ljudska prava ne mogu čekati rješavanje svih drugih problema u društvu, jer su ona sama po sebi prioritetna i zato se ne smiju držati po strani, ocijenjeno je na sastanku ombudsmana ...

 Diskriminacija 
Podržati unaprjeđenje položaja i aktiviranje žena

Podržati unaprjeđenje položaja i aktiviranje žena

Obilježavanje 8.marta povezano je sa protestima koje su organizovale radnice tekstilne industrije u cilju borbe za širi opseg, prije svega radnih prava, daleke 1857. godine u Njujorku. Iako su u c...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h