Zamjenica Mijušković održala predavanje na Školi dječjih prava

09.11.2022

 

U Crnoj Gori i dalje je evidentan nedostatak sveobuhvatnih, kvalitetnih i jednako dostupnih usluga rane intervencije za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, kazala je zamjenica Zaštitnika za prava djece, mladih i socijalnu zaštitu, Snežana Mijušković, navodeći da su u sistemu osnovnog i srednjoškolskog vaspitanja i obrazovanja nužna dodatna ulaganja kako bi se povećao nivo kvaliteta inkluzivnog obrazovanja.

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore organizovalo je “Školu dječjih prava" u okviru projekta STEP - Održiva tranzicija za jednake mogućnosti, finasijski podržanog od strane UNICEF-a Montenegro, na kojoj je predavanje održala zamjenica Mijušković.

Ona je govorila o pravima djece sa invaliditetom i servisima podrške, predstavljajući rad na pritužbama u ovoj oblasti, promotivni i terenski rad, kao i direktan rad sa djecom kroz Mrežu zlatnih savjetnika.

Zamjenica Mijušković je podsjetila da zaštitnik zapaža da u Crnoj Gori nema drastičnog kršenja prava djeteta.

“Međutim, postoji nejednakost u pristupu i ostvrivanju prava djece. Razlike se uočavaju u zavisnosti od toga gdje dijete živi, tako da su izraženije u sjevernom regionu u odnosu na južni i centralni dio, a takođe u odnosu selo – grad”, navela je ona.

Prema riječima Mijušković, u radu je bilo predmeta koji se odnose na ostvarivanje prava na obrazovanje djece sa smetnjama u razvoju.

“Uglavnom su se, kao i ranijih godina odnosili na angažovanje asistenata u nastavi. Međutim, bilo je i primjedbi na rad obrazovne ustanove u dijelu praćenja postignuća djeteta i vrednovanja njegovog znanja”, kazala je ona.

Podsjetila je i da je, shodno rješenju o usmjeravanju, svaka obrazovna ustanova dužna da prati postignuće i napredovanje djeteta radi provjere ispravnosti usmjeravanja, te nakon određenog perioda da dostavi izvještaj o opravdanosti, cjelishodnosti i ispravnosti usmjeravanja djeteta u predviđeni program.

“Proces inkluzije je kontinuiran i predstavlja preduzimanje raznih aktivnosti, te stalno nastojanje i traženje adekvatnih načina reagovanja na različite potrebe djece”, kazala je Mijušković.

Upoznala je učesnike da je, obilazeći mnoge obrazovno-vaspitne ustanove u Crnoj Gori, zapaženo da nijesu sve prilagođene osobama sa invaliditetom.

Podsjetila je i da je tokom 2021. godine, u cilju obezbjeđenja poštovanja osnovnih ljudskih prava lica s invaliditetom, pripremljen novi strateški dokument koji se primarno bazira na pristupu zasnovanom na poštovanju ljudskih prava lica s invaliditetom, kroz stvaranje uslova za obezbjeđenje učešća lica s invaliditetom u svim sferama društvenog života.

“Ovaj dokument, Strategija za zaštitu lica s invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2022-2027, stavlja primarni akcenat na efektivno suzbijanje svih oblikadiskriminacije, kao i stvaranje uslova za uživanje jednakih prava u svim oblastima života licima s invaliditetom”, rekla je Mijušković.

Govoreći o povezanosti Centra za autizam sa drugim službama, kako zdravstvene tako i socijalne zaštite, Mijušković je dodala da treba biti stalna i organizaciono naprednija, kako bi se adekvatno koristila sva raspoloživa stručna pomoć kako u lokalnim zajednicama tako i na nivou države.

 “Neophodno je revidirati i sveobuhvatno analzirati kapacitete svih postojećih službi koje u usvojim redovima imaju stručna lica za rad sa ovom kategorijom djece, na lokalnom i nacionalnom nivou, kako bi se međusobno uvezali i multidisciplinarno pružili nedostajuće usluge djeci sa smetnjama u razvoju”, poručila je ona.

Mijušković je saopštila i da su posljedice pandemije Covida-19 posebno negativno uticale na ostvarivanje prava vulnerabilnih kategorija djece. “Pa je potrebno uložiti više napora, na državnom i lokalnom nivou, kako bi se, poučeni iskustvima covid-krize, kreirale mjere i programi koji će djelotvorno odgovoriti na njihove potrebe”.

 

 

 

Zamjenica Mijušković održala predavanje na Školi dječjih prava Zamjenica Mijušković održala predavanje na Školi dječjih prava Zamjenica Mijušković održala predavanje na Školi dječjih prava
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h