Radionica o azilu i inegraciji

25.11.2022

Ombudsman Siniša Bjeković, zamjenica za prevnciju i zaštitu od torture Mirjana Radović i glavna savjetnica Marijana Sinđić učestvovali su na radionici o azilu i integraciji –najbolje prakse u Crnoj Gori i Finskoj, koja se u organizaciji UNHCR-a i MUP-a održala 22-23.novembar 2022. godine.

Predstavnici Institucije Zaštitnika podsjetili su da se ove godine sprovodio projekat "Analiza postupanja državnih organa u odnosu na tražioce azila i lica koja su izrazila namjeru da podnesu zahtjev za dobijanje međunarodne zaštite u Crnoj Gori", uz podršku UNHCR-a. Cilj ove važne aktivnosti za instituciju Zaštitnika bio je identifikacija ključnih nedostataka u postupcima ostvarivanja prava dobijanja međunarodne zaštite u našoj državi. Takođe jedan od ciljeva jeste podrška osnaživanju državnih organa koji postupaju u ovim važnim pitanjima. Konačni rezltati projekta će biti predstavljeni u decembru tekuće godine.

Učesnici radionice su bili i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, kao organa državne uprave koji je nadležan za poslove koji se odnose na upravljanje migracijama i azilom, predstavnici Finskog Imigracionog Servisa (MIGRI) kao servisa svih lica tražioca azila, predstavnici  UNHCR-a, Crvenog krsta Crne Gore, Centra za stručno obrazovanje, Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, predstavnici NVO i drugi subjekti koji u svom mandatu pružaju podršku ovoj kategoriji lica.

Predstavnici MUP-a Crne Gore i Finskog Imigracionog Servisa predstavili su institucionalnu i administrativnu organizaciju sistema azila.

U okviru radionice predstavnici iz Crne Gore i Finske razmijenili su iskustva, praksu i prezentovali procedure oko registracije zahtjeva za azil, objasnili pod kojim uslovima sprovode ubrzani postupak, kako i kako donose odluke u postupcima spajanja porodice, zatim postupak utvrđivanja osnove za primjenu posebnih proceduralnih garancija i normativna rješenja vezana za postupke lica koja izraze namjeru za azil u ovim zemljama.

U narednim temama prava tražioca azila sagledavana su iz ugla više oblasti, kao što su –  procjena ranjivosti, podaci o zemlji porijekla, ljudska prava lica koja izraze namjeru za azil kroz human i efikasan sistem prihvata stranaca koji traže međunarodnu zaštitu,( smještaj i zbrinjavanje stranaca koja traže međunarodnu zaštitu, pružanje pomoći u ostvarivanju prava na socijalnu zaštitu, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, humanitarnu pomoć, pravo na besplatnu pravnu pomoć, rad, praksu u organizovanju kurseva jezika i finansijska i druga podrška ovim licima).

Predstavnici Crne Gore su ukazali na prioritete u sistemu azila i na značaj elektronskog povezivanja, jačanja kadrovskih kapaciteta, povećanja smještajnih kapaciteta i unapređenja mjera integracije. Takođe ukazano je i na izazove koji se odnose na sporazumijevanje, procjenu ranjivosti, (naročito kod maloljetnih lica utvrđivanje starosne dobi), sinhronizovano djelovanje državnih institucija, kao i realizaciju aktivnosti iz strateških dokumenata.

Radionica o azilu i inegraciji
Institucija 09.05.2024
Posjeta predstavnika OEBS-a za slobodu medija

Posjeta predstavnika OEBS-a za slobodu medija

Polozaj novinara u Crnoj Gori i dalje je generalno nepovoljan, uz izraženu polarizaciju u medijskom prostoru, kao posljedicu ustaljenih političkih i društvenih podjela koje u kontinuitetu optereću...

Institucija 08.05.2024
Sastanak Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i ministra pravde

Sastanak Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i ministra pravde

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda će u narednom periodu intenzivirati sastanke u resornim ministrstvima, kako bi u neposrednom razgovoru sa rukovodnim kadrom razmijenili informacije od...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h