Predstavljeno istraživanje o trendovima diskriminacije u Crnoj Gori

03.12.2022

 

U Crnoj Gori je, u posljednjih 12 godina, značajno smanjen procenat stanovnika koji su se osjećali diskriminisanim na osnovu nacionalnosti, vjerske pripadnosti i političkog uvjerenja, a jedino je zabilježen porast diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.

To je pokazalo istraživanja o trendovima u oblasti diskriminacije u Crnoj Gori koje je sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), a koji su finansirali Evropska unija (EU) i Savjet Evrope, u partnerstvu sa institucijom Ombudsmana i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava.

Istraživanje je pokazalo da je, od 2010. do prošle godine za 11,2 odsto smanjen broj građana koji su se osjećali diskriminisanim na osnovu nacionalnosti, za 8,7 odsto na osnovu vjerske pripadnosti i za 7,2 odsto po osnovu političkih uvjerenja.

"Jedina oblast u kojoj je zabilježen porast percipirane diskriminacije u odnosu na 2010. godinu je diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta", saopšteno je na konferenciji u Podgorici na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja.

Prema rezultatima istraživanja, uočen je izuzetno visok stepen socijalne otuđenosti prema LGBTI osobama, a veoma visok stepen otuđenosti prema Romima i Egipćanima.

Ombudsman Siniša Bjeković rekao je da diskriminacija ima presudnu ulogu u rušenju mostova među ljudima, “ali ono što je još važnije narušava ljudsko dostojanstvo kao jedno od najvećih dobara čovjeka i žene kroz čitavu istoriju civilizacije”.

Kako je naveo, sa pozicije institucije Ombudsmana kao centralnog mehanizma u borbi protiv diskriminacije, svakako postoji kontinuirana potreba da se što više sazna o toj pojavi, njenim kretanjima u vremenu, prostoru i društvenim procesima.

Prema riječima Bjekovića, samo na taj način mogu se stvoriti pretpostavke za uspješnu politiku i institucionalno reagovanje na njene različite oblike.

“Tu smo gdje jesmo...Zato je ovo istraživanje još jedna slika sumorne stvarnosti ili još bolje ogledalo naše svakodnevice u kojoj se često zaboravlja koliko diskriminacija i njeni pojavni oblici devastiraju društveno tkivo ionako načeto našim odnosom prema sredini u kojoj živimo. Potvrdiće se teza o sveprisutnim predrasudama i stigmi koja prati određene društvene grupe, a da za to ne postoji nijedno racionalno objašnjenje osim prosto iskazane mržnje prema nekome ili nečemu”, kazao je zaštitnik.

Istraživanje je pokazalo i prosječan stepen diskriminacije po oblastima, zaposljavanje 53,5%, kultura 22,6%, javne službe 21,7%. Negativni trend diskriminacije u oblasti zapošljavanja vrlo izražen, dok određene oblasti registruju pad percepcije diskriminacije.

Politicko uvjerenje pokazalo se najdominantnijim osnovom diskriminacije u oblasti zaposljavanja. Prosjecna vrijednost diskriminacije po osnovu nacionalne pripadnosti kao osnov diskriminacije opala u odnosu na prethodna istrazivanja.

Prema istraživanju govor mrznje najprisutniji je u govorima politicara, 68,1%, na drustvenim mrezama 63,7%, na televiziji 56,8%, na fudbalskim stadionima i sportskim aktivnostima 54,8%, skolama 43,8%, dok je najmanje prisutan u zdravstvenim ustanovama, 22,8%.

Romi i Egipcani najizrazenije zrtve govora mrznje, zatim zene, pa LGBTI osobe.

Građani smatraju da bi se kao žrtve diskriminacije prvo obratili policiji, a odmah zatim Ombudsmanu i inspekcijskim organima.

Prema istraživanju, najveci doprinos u borbi protiv diskriminacije daju NVO sektor i Ombudsman.

Predstavljeno istraživanje o trendovima diskriminacije u Crnoj Gori Predstavljeno istraživanje o trendovima diskriminacije u Crnoj Gori Predstavljeno istraživanje o trendovima diskriminacije u Crnoj Gori
Institucija 07.05.2024
Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Podgorica - Nezavisni monitoring mehanizam za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori ...

Institucija 07.05.2024
I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika učestvovala je na seminaru “Rodna ravnopravnost i žene i djevojke sa invaliditetom”. Zamjenica Dobardžić je govorila na temu Unapređenje prava osoba s...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h