Konferencija o reintegraciji bivših zatvorenika

26.12.2022

Tretmanski rad i individualizacija tretmana za mlade u zatvoru od velike je važnosti u procesu njihove resocijalizacije i rehabilitacije, kazala je glavna savjetnica Zaštitnika za prevenciju i zaštitu od torture Marijana Sinđić.

Ona je govoreći na završnoj  konferenciji projekta “Reintegracija kroz edukaciju” podsjetila da je Zaštitnik, kao NPM, u više navrata kroz preporuke ukazivao  na značaj  tretmanskog rada i podrške od strane stručnih lica u zatvorima.

Projektom su prepoznati mladi koji pripadaju NEET grupi-kategoriji mladih lica koja uključuje nezaposlene (osobe bez posla i osobe koje traže posao), kao i osobe izvan radne snage (bez posla i koje ne traže).

„Ranjivost ove kategorije je evidentna, a dodatni teret je njihova osuđivanost, kao i nedostatak adekvatnog postpenalnog prihvata. Projekat predstavlja odgovor na egzistencijalne i druge potrebe, koje se otvaraju ovoj grupi mladih ljudi po izlasku iz zatvora“, navela je glavna savjetnica Sinđić.

 

Prema njenim riječima, mladi u zatvorima se susreću sa mnogim problemima, a neki od njih su loši materijalni uslovi, nedostatak sportskih, rekreativnih smislenih aktivnosti i radnog angažovanja, nedovoljan broj edukativnih radionica i obuka i život pokriven istovjetnom dnevnom rutinom-svakodnevnicom.

Sinđić je kazala da je dvadeset osuđenih lica u proteklom periodu na 100 održanih časova u UIKS-u, pokazalo interesovanje za obrazovanjem i ostvarilo licence radi poznavanja digitalizacije i digitalne komunikacije. 

Dalje je navela, da je projekat ukazao da je neophodno da institucije i šira zajednica brinu i pruže podršku mladima u postpenalnom prihvatu, kako bi lakše došli do zaposlenja, koje im pored novčanih primanja obezbeđuje i određenu strukturu društvenog života ispunjava vrijeme, daje šansu za proširenje socijalnih kontakata i uključivanje u zajednicu sa drugim produktivnim pojedincima.

„Zbog toga je zaposlenje vrlo  važan segment jer im daje šansu za novi početak i ravnopravan status u društvu. Finansijska nezavisnost i zarada na zakonit  način ključni su i za sprječavanje vršenja novih krivičnih djela“, poručila je Sinđić.

Kada je riječ o nemogućnosti zapošljavanja lica koja su bila prethodno osuđena na kaznu zatvora, kao ključne ograničavajuće faktore navela je nizak nivo obrazovanja, nedovoljno prethodno radno iskustvo, osuđivanost, ali i eventualni rizik od diskriminacije odnosno targetiranja zbog osuđivanosti.

Glavna savjetnica je ukazala na značaj multidisciplinarne saradnje i insistiranja na uključivanju i preuzimanju obaveza svih institucija, koje su od značaja za dobrobit ove kategorije lica.

 

Sinđić je zahvalila što se institucija Zaštitnika prepoznaje kao saradnik tokom cijelog trajanja projekta.

 

„Imam osjećaj da ste vi prvi koji su prepoznali tu kategoriju lica i omogućili ste im da lakše dođu do zaposlenja i da nakon odsluženja kazne vode jedan smisleniji život”,navela je ona.

Navedeni projekat sprovodi Nvo Prima sa partnerima Fondacija Ana i Vlade Divac ( Srbija), Omladinski savez Kruševo (Sjeverna Makedonija), Partners Albania for Change and Development ( Albanija) i Toplum Gönüllüleri Vakfı – TOG (Turska).

Konferencija o reintegraciji bivših zatvorenika Konferencija o reintegraciji bivših zatvorenika
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h