Odbor razmotrio izvještaj o zaštiti od diskriminacije

23.02.2023

 

Podgorica - Odbor za ljudska prava i slobode razmotrio je Izvještaj o zaštiti od diskriminacije sa stanovišta djelovanja institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore za period 1. januar - 31. jul 2022. godine.

 

Zamjenica Zaštitnika Nerma Dobardžić Kurti ukazala je da Izvještaj sadrži pregled zakonodavnog i strateškog okvira, detaljan statistički prikaz predmeta u radu Zaštitnika, kao i podatke koje su zahtijevali od pravosudnih i upravnih organa i aktivnosti Institucije u oblasti zabrane diskriminacije na nacionalnom i međunarodnom nivou.

 

Ona je na na 33. sjednici Odbora ukazala da se u instituciji Zaštitnika bilježi povećan broj predmeta, o čemu svjedoči podatak da je u prvih sedam mjeseci 2022. godine u oblasti zaštite od diskriminacije bilo 199 predmeta, a u istom periodu 2021. postupano je u 164 predmeta, odnosno u 140 u prvih sedam mjeseci 2020.

 

“Povećan broj pritužbi može ukazivati na veću vidljivost Institucije, ali i na polarizovanost u crnogorskom društvu, kao i na složenost pitanja sa kojima se suočavaju građani u ostvarivanju i zaštiti ljudskih prava”, navela je zamjenica Dobardžić Kurti.

 

 

 Ukazala je da građani u 46 podnesenih pritužbi nijesu navodili osnov diskriminacije, te da to znači da i dalje treba raditi na jačanju njihove svijesti o samoj diskriminaciji, jer građani svaku nejednakost, nepravdu i loš socio-ekonomski status smatraju diskriminacijom.

 

Dobardžić Kurti je kazala da je u 60 predmeta odlučeno meritorno, što znači da su donesena mišljenja, a u 44 predmeta su utvrđene povrede prava. U pet predmeta nije utvrđena diskriminacija, niti povreda drugog prava, dok su u 11 predmeta donijeta mišljenja sa ukazivanjem. Kao i u dosadašnjem periodu, najveći broj pritužbi (87) podnesen je u oblasti rada i zapošljavanja, a u 22 predmeta iz ove oblasti donesena su mišljenja sa preporukama.

 

U izvještajnom period bilo je 15 predmeta zbog govora mržnje i devet u oblasti javnog diskursa i medija. Naglasila je da ovaj Izvještaj karakterišu određene novine, među kojima je i poglavlje u kojem su navedeni organi koji nijesu postupili po preporukama Zaštitnika i taksativno su navedene te preporuke.

 

Zamjenica Zaštitnika je saopštila da je u toku izrada novog zakona o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije i očekuju da će njime biti preciznije definisani i razdvojeni područja i oblasti diskriminacije.

 

Prema njenim riječima, predstavnici institucije Zaštitnika realizovali su obilaske romskih naselja u opštinama na jugu, sjeveru i u centralnom dijelu Crne Gore, o čemu će sačiniti poseban tematski izvještaj koji će sadržati i fotoelaborat, a uz finansijsku pomoć Savjeta  Evrope biće publikovan i preveden na romski i engleski jezik.

 

Između ostalog, navela je da su u toku aktivnosti u okviru projekta "Podrška nezavisnom monitoringu UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom", čiji je cilj stvaranje nezavisnog monitoring mehanizma pod okriljem institucije Zaštitnika, sa posebno izraženim konceptom inkluzije civilnog sektora koji zagovara prava osoba sa invaliditetom. Projekat će se realizovati do kraja 2023. godine, uz finansijsku i stručnu podršku UN-a.

 

Predsjednik Odbora Jovan Jole Vučurović skrenuo je pažnju na zakonsku obavezu utvrđenu članom 48 Zakona o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore, kojom je propisano da Zaštitnik može da podnese Skupštini poseban izvještaj, ako ocijeni da je to neophodno radi zaštite ljudskih prava i sloboda i da je poseban izvještaj dostupan javnosti. S tim u vezi, ocijenio je da bi dostavljanje Posebnog izvještaja i njegovo razmatranje na plenumu Skupštine, umjesto direktno Odboru, bilo važno kako zbog upoznavanja svih poslanika Skupštine sa implementacijom Zakona o zabrani diskriminacije, tako i zbog cjelokupne javnosti i građana koji bi bili u prilici da se upoznaju sa postupanjem Zaštitnika, ostvarenim napretkom, ali i manjkavostima i problemima sa kojima se susreću.

 

Izvještaj Odbora dostupan na linku Skupštine:

https://www.skupstina.me/me/clanci/33-sjednica-odbora-za-ljudska-prava-i-slobode

Odbor razmotrio izvještaj o zaštiti od diskriminacije Odbor razmotrio izvještaj o zaštiti od diskriminacije Odbor razmotrio izvještaj o zaštiti od diskriminacije Odbor razmotrio izvještaj o zaštiti od diskriminacije Odbor razmotrio izvještaj o zaštiti od diskriminacije
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h