Predstavljen izvještaj Zaštitnika o položaju Roma i Egipćana

05.05.2023

 

Podgorica - Pripadnici romske i egipćanske populacije i dalje su izolovani od ostatka stanovništva i uglavnom žive u  zasebnim naseljima, pa usljed takve fizičke odvojenosti raste i svaki vid socijalne distance i isključivanja, kazao je zaštitnik Siniša Bjeković.

Ovo je, u najkraćem, ocjena na osnovu prvog tematskog izvještaja o položaju Roma i Egipćana u Crnoj Gori koji je institucija Zaštitnika publikovala u okviru projekta „Borba protiv mržnje i netolerancije u Crnoj Gori“, koji je dio zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“.

„Položaj Roma i Egipćana je i dalje nepovoljan u svim ključnim aspektima života, od socio-ekonomskog do obrazovanja i političke participacije”, rekao je zaštitnik Bjeković na konferenciji povodom predstavljanja izvještaja.

U okviru aktivnosti na promociji i približavanju građanima/kama u riziku od diskriminacije sektor za zaštitu od diskriminacije institucije Zaštitnika prethodnih mjeseci obavio je obilazak romskih naselja u Crnoj Gori i tom prilikom razgovarali sa lokalnim stanovništvom u opštinama: Berane, Bijelo Polje, Andrijevica, Mojkovac, Plav, Gusinje, Ulcinj, Tivat, Herceg Novi, Nikšić, Bar, Sutomore i Podgorica.

Kako je saopšteno na konferenciji stanje zatečeno prilikom terenskih posjeta naseljima u kojima žive Romi i Egipćani dalo je povoda da Zaštitnik otvori predmete po sopstvenoj inicijativi u vezi sa širokim aspektom ispitivanja povrede prava i sloboda.

Bjeković je naglasio da se mora voditi računa o zahtjevima koji dolaze iz same populacije, navodeći da je vrlo važno držati fokus na pristupačnom i kvalitetnom obrazovanju. Prema njegovim riječima, veliki broj romskih i egipćanskih porodica je još uvijek marginalizovan u odvojenim naseljima od ostatka stanovništa, u prenaseljenim, nekvalitetnim objektima – bez osnovnih uslova za pristojan život u domaćinstvu.

Zamjenica Zaštitnika Nerma Dobardžić Kurti navela je da su građani na terenu pokazali da su nesvjesni položaja i uslova u kojim žive, iskazujući zadovoljstvo stanjem ukoliko imaju dokumenta, vodu i struju.

“Velikoj izolovanosti i izazovioma svjedočili smo na terenu, a i pored toga godinama imamo vrlo mali broj obraćanja iz same romske i egipćanske zajednice, budući da pritužbe u njihovo ime uglavnom podnose nevladine organizacije ili otvaramo predmete po službenoj dužnosti. Boravak na terenu iskoristili smo da se približimo ovoj populaciji, da im pomognemo da formulišu pritužbe i objasnimo naše nadležnosti”, navela je ona.

Savjetnica Zaštitnika Milena Krsmanović Iković govorila je detaljnije o predmetima koji su u radu pred institucijom, a koji su nastali u periodu terenskih posjeta.

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Gjeka, podsjetio je da su Romi zajednica koja ostaje najugroženija društvena grupa u našoj zemlji i, prema posljednjim istraživanjima. On je poručio da je jedan od osnovnih ciljeva Vlade Crne Gore i resornog ministarstva - puna integracija svih manjinskih naroda i manjinskih nacionalnih zajednica u društveni život.

Liselotte Isaksson, zamjenica šefa Sektora za saradnju (Delegacija EU), smatra da su anticiganizam i višestruka diskriminacij glavni razlozi socijalne isključenosti, “dok posljedice nepovoljnog položaja Roma uključuju visoku stopu nezaposlenosti, nisku stopu upisa i završavanja škole, kao i loše uslove života velike većine Roma i Egipćana”.

Lejla Dervišagić, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, osvrnula se na ulogu Savjeta Evrope i zajedničkog projekta Evropske unije i Savjeta Evrope „Borba protiv mržnje i netolerancije u Crnoj Gori“, koja uključuje podršku Kancelariji Ombudsmana, kao nacionalnom tijelu za ravnopravnost, u podizanju svijesti o diskriminaciji i anticiganizmu na svim društvenim nivoima. „Ova inicijativa, zajedno sa zajedničkim programom Evropske unije i Savjeta Evrope ROMACTED (Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom nivou), sprovodi se u bliskom partnerstvu sa lokalnim, centralnim i partnerima iz EU, i ima za cilj da dopre do lokalnih zajednica i da građani osjete da se njihov glas čuje i da su prava bolje zaštićena od strane institucija“ – saopštila je Dervišagić.

Izvještaj institucije Zaštitnika možete pogledati/preuzeti sa linka:

https://www.ombudsman.co.me/img-publications/53/coe%20polozaj%20roma%20i%20egip--ana%20u%20cg%20200x290%20final.pdf

 

 

Predstavljen izvještaj Zaštitnika o položaju Roma i Egipćana Predstavljen izvještaj Zaštitnika o položaju Roma i Egipćana Predstavljen izvještaj Zaštitnika o položaju Roma i Egipćana Predstavljen izvještaj Zaštitnika o položaju Roma i Egipćana Predstavljen izvještaj Zaštitnika o položaju Roma i Egipćana
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h