Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju

17.05.2023

 

Članovi/ice nezavisnog mehanizma za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori realizovali su terensku posjetu opštini Bijelo Polje.

Tim za posjetu činili su: Rasema Hekalo predstavnica Udruženja roditelja djece i mladih sa smetnjama u razvoju „Oaza“ Bijelo Polje;  Svetlana Dujović predstavnica NVU Roditelja djece sa teškoćama u razvoju „Zračak Nade“ Pljevlja; Marija Boljević predstavnica Udruženja roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Staze“; Savo Knežević, predstavnik „Prvog udruženja roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju“ Podgorica, dok su Nerma Dobardžić Kurti i Milena Krsmanović Iković predstavljale instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Obilasci su započeti sa posjetom Maloj grupnoj zajednici, organizacione jedinice Dječijeg doma ,,Mladost“ iz Bijele, u kojoj borave djeca sa smetnjama u razvoju, bez roditeljskog staranja ili djeca čijim roditeljima je oduzeto roditeljsko pravo. Razgovor je obavljen sa koordinatorom Aldinom Pilavcem koji nas je detaljno upoznao sa radom, strukturom zaposlenih u zajednici, vrstom usluge i potrebama djece.

U zajednici boravi osmoro (8) djece, sedmoro (7) djece sa smetnjama u razvoju i jedno (1) tipično dijete od devet mjeseci. Zajednica je prvi 24-satni servis ove vrste u Crnoj Gori. Objekat je prostran i prilagođen za djecu sa smetnjama u razvoju, ima potrebnu infrastrukturu, opremu i sredstva za bezbjedan boravak i pružanje usluge djeci sa smetnjama u razvoju. Ustanova ne posjeduje licencu za pružanje usluge zbog neriješenih imovinsko - pravnih odnosa. Jedna od preporuka monitoring mehanizma je da se sistematizuje radno mjesto fizioterapeuta zbog neophodnosti svakodnevnog fizioterapeutskog tretmana za djecu sa smetnjama u razvoju.

Obilazak je nastavljen posjetom Centru za socijalni rad Bijelo Polje, a razgovor je obavljen sa direktoricom Vesnom Minić i rukovoditeljkom Vanjom Mašković. Predstavnice Centra su nas detaljno upoznale sa kadrovskom i organizacionom strukturom, brojem predmeta i načinom rada. Osim ulazne rampe, Centar je u potpunosti nepristupačan za osobe sa invaliditetom, do kancelarija na spratu vode stepenice, a nema elemenata nepristupačnosti ni za osobe sa oštećenjem vida. Konstatovano je opterećenje zaposlenih u odnosu na broj predmeta i veličinu teritorije, odnosno nedostatak kadra za obavljanje svih poslova iz njegove nadležnosti, naročito kada su u pitanju kućne posjete. Svi voditelji slučaja vode sve predmete koji im pristižu, bez obzira koja je oblast, ciljna grupa i uzrast u pitanju. Centar nema zaposlenih osoba sa invaliditetom, a jedna osoba je bila na stručnom osposobljavanju. Direktorica Minić nas je obavijestila da postoji idejno rješenje za obezbjeđenje elemenata pristupačnosti i ugradnju lifta, pa su je, s tim u vezi, predstavnici/e tima upoznali/e sa mogućnošću apliciranja na javni poziv za finansiranje projekata NVO za izgradnju ili prilagođavanje objekata u javnoj upotrebi za OSI koji raspisuje Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.

Članovi/ice nezavisnog mehanizma posjetili/e su i Centar za djecu sa posebnim potrebama pri JZU Dom zdravlja Bijelo Polje, kojom prilikom je obavljen razgovor sa direktoricom, dr Mirjanom Varagić i stručnim saradnicama. U Centar, koji je još uvijek neadekvatnog naziva, dolazi se po predlogu izabranog pedijatra. Predstavnice su nas upoznale da Centar posjećuju i djeca sa smetnjama u razvoju, ali i djeca sa tipičnim razvojem. Navele su da broj uputa konstantno raste, te da imaju 750 kartona za pružene usluge djeci do 14 godina. Centar ima zastupljen stručni kadar, i to: 2 psihologa, 2 logopeda, 2 fizioterapeuta, 3 medicinske sestre. Stečen je utisak posvećenosti i obučenosti kadra.  Centar je smješten u prizemlju objekta i prilagođen je za djecu sa smetnjama u razvoju korisnike kolica i slabe pokretljivosti i ima potrebnu opremu za pružanje usluga (senzorna soba i oprema za fizikalni tretman). Preporučeno je, između ostalog, da se Centar preimenuje u Razvojno savjetovalište ili Centar za rani razvoj, kao i povezivanje sa bazom podataka Kliničkog centra Crne Gore i sistemom ranog razvoja.

Nakon obavljenih posjeta održan je sastanak u hotelu Franca. Sastanku su prisustvovali/e i predstavnici/e organizacija koje djeluju na teritoriji Bijelo Polje, a koje zastupaju prava osoba sa invaliditetom. Organizacije su ukazale na prepreke i barijere sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom u Bijelom Polju, uključujući pitanje definisanja organizacija osoba sa invaliditetom i njihovo finansiranje, pogotovo kada se to tiče finansiranja programa OOSI koje pružaju licencirane usluge OSI i djeci sa smetnjama u razvoju.

Podsjećamo, nezavisni mehanizam je uspostavljen u okviru projekta „Podrška nezavisnom monitoringu UNCRPD“, koji institucija Zaštitnika realizuje uz tehničku podršku sistema UN u Crnoj Gori. Projekat predstavlja dio dvogodišnje inicijative ,,Unapređenje inkluzije djece sa smetnjama u razvoju i odraslih sa invaliditetom u Crnoj Gori” finansirane od strane Partnerstva Ujedinjenih nacija za prava osoba sa invaliditetom, koju realizuju UNICEF, UNDP i Kancelarija rezidentnog koordinatora Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori.

Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju Nezavisni mehanizam za UNCRPD u Bijelom Polju
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h