Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese

18.06.2023

Onlajn ili oflajn, govor mržnje ponižava i marginalizuje kako pojedince tako i cijele zajednice, ali takođe ugrožava sistem ljudskih prava i prijetnja je demokratiji – to je jedna od poruka međunarodne konferencije u kojoj su učestvovale i predstavnice institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

U organizaciji Savjeta Evrope, u okviru Horizontalnog Programa III, održan je regionalni trening o jačanju nadležnosti ombudsmanskih institucija i tijela za jednakost u prevenciji govora mržnje i efikasnog pristupa pravdi za žrtve diskriminacije.

Sa skupa, u kom su učestvovale zamjenica Zaštitnika Nerma Dobardžić Kurti i savjetnice Milena Krsmanović Iković i Milana Bojović, poručeno je da će efikasno procesuiranje govora mržnje prevenirati kršenja drugih prava i sloboda i da je u borbi sa ovim globalnim iazzaovom potrebno jačati regionalnu saradnju I zajednički odgovor.

Učesnice/i iz ombudsmnaskih institucijaii tijela za jednakost regiona Zapadnog Balkana i Turske razmatrajući primjenu preporuke Savjeta Evrope /CM/REC (2022)16/, ocijenili su neophodnim jačanje mehanizama za prijavljivanje primjera govora mržnje, posebno u online prostoru.

Predstavnice institucije Zaštitnika ukazale su da upravo prisustvo govora mržnje i broj napada/pritisaka na novinare i imovinu medija, utiču da u Crnoj Gori i dalje ima razloga za zabrinutost u oblasti slobode izražavanja i slobode medija.

Kao neke od uzroka navedeni su nestabilna politička situacija u produženom trajanju, česti izborni ciklusi, institucionalna kriza i podijeljenost društva.

Ukazano je da zakonska odredba o brisanju komentara sa nezakonitim sadržajem sa portala (u roku od 60 minuta) i dalje nije efikasna, kao i da poseban problem prave neregistrovani portali, sa sjedištem van Crne Gore, koji ostaju potpuno van kontrole.

Institucija Zaštitnika i u prethodnoj godini najveći broj upita medija bilježi u vezi sa pravom na slobodu izražavanja, odnosno primjerima govora mržnje, uvredljivog, mizoginog i drugog neprimjerenog govora u javnom prostoru.

Ukazano je na pozitivne efekte usopješne kampanje Savjeta Evrope „Blokira mržnju, podijeli ljubav“, u čijem sprovođenju je učestvovala ii institucija Zaštitnika. Zamjenica Dobardžić Kurti posebno je zahvalila kancelariji Savjeta Evrope u Podgorici na podršci u sprovođenju istraživanja i publikovanju izvještaja „Položaj Roma i Egipćana u Crnoj Gori“, u okviru kog su date preporuke za unaprjeđenje stanja nadležnim državnim organima. „Sprovođenje tih preporuka svakako će doprinijetii i ukupnom smanjenju diskriminacije, stigme, pradrasuda i govora mržnje kojoj su u kontinuitetu izloženi pripadnici ove ranjive kategorije stanovništva“, kazala je ona.

Savjetnica Krsmanović Iković predstavila je neke od primjera u radu institucije Zaštitnika u kojima je utvrđen govor mržnje, a savjetnica Bojović predstavila je neka od reagovanja i saopštenja za javnost koji su se odnosili na ovu problematiku.

 

Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese Govor mražnje ugrožava ljudska prava i demokratske procese
Institucija 10.05.2024
Posjeta predstavnika OEBS-a za slobodu medija

Posjeta predstavnika OEBS-a za slobodu medija

Polozaj novinara u Crnoj Gori i dalje je generalno nepovoljan, uz izraženu polarizaciju u medijskom prostoru, kao posljedicu ustaljenih političkih i društvenih podjela koje u kontinuitetu optereću...

Institucija 07.05.2024
Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Podgorica - Nezavisni monitoring mehanizam za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori ...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h