Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva

28.09.2023

 

Podgorica – Ombudsmanske institucije korektor su državne službe, tamo gdje ona prestaje da bude u funkciji građana, a donosioci odluka trebalo bi više da poštuju preporuke Zaštitnika jer su one u funkciji napretka cijelog društva.

To je jedna od poruka sa otvaranja regionalne konferencije Institucije ombudsmana u vremenu kriza, koju su organizovali Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore i Misija OEBS-a.

Na konferenciji organizovanoj povodom 20 godina rada institucije crnogorskog Ombudsmana, zaštitnik Siniša Bjeković ukazao je na veoma zahtjevan period za rad nezavisnih institucija, navodeći važnost obezbjeđivanja odgovarajućih materijalnih, finansijskih, prostornih, kadrovskih i normativnih kapaciteta.

Prema riječima Bjekovića, bez kontinuiranog tolerantnog dijaloga, bez razumijevanja među ljudima, svaka ideja, ma koliko god bila dobra, nosi rizik da se iskompromituje, “posebno u situacijama kada odjek iracionalnog kao što je mržnja, utiša glasove razuma kao što su oni koji pozivaju na poštovanje ljudskih prava i sloboda i urođenog dostojanstva ljudi”. On je kazao da su ombudsmanske institucije i tijela za jednakost korektori vlasti, model posredovanja u rješavanju konfliktnih situacija na relaciji građanin – država, a ne kaznene ekspedicije.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ukazao da su vladavina prava, pravna sigurnost, zakonitost i nepristrasnost u radu svih državnih organa temelj  razvoja svakog društva, pa i crnogorskog.

“Važan zadatak je da osvijetlite svaki pokušaj narušavanja ovih principa, da budete savjest i korektor državne službe tamo gdje ona prestaje da bude u funkciji građana. U ostvarivanju tog cilja u meni ćete imati pouzdanog saveznika”, kazao je predsjednik u video obraćanju.

Kako je naveo, podaci koji proizilaze iz izvještaja o radu zaštitnika ljudskih prava i sloboda građana Crne Gore, broj predstavki koje dobija - a od kojih dobar dio suštinski predstavlja pritužbe na rad javno-pravnih organa, ukazuju na potrebu daljeg jačanja institucionalnih mehanizama za zaštitu prava i sloboda građana u Crnoj Gori.

Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, ambasadorka Dominik Vag kazala je da Zaštitnik ljudskih prava i sloboda i Misija OEBS-a dijele slične zabrinutosti.

„ Zajedno sa institucijom Zaštitnika, Misija radi na suzbijanju govora mržnje u medijima. Podstičemo pluralističku debatu i pažnju medija u cilju promovisanja tolerancije etničke, vjerske, jezičke i kulturne raznolikosti. Ohrabrujemo svakoga od vas da posvetite posebnu pažnju ženama koje govore u javnosti, jer se one, kao političarke, aktivistkinje civilnog društva ili novinarke, suočavaju sa kontinuiranom salvom govora mržnje", kazala je ambasadorka Vag.

Dodala je da je rodno zasnovano nasilje i način na koji sudovi rješavaju ove slučajeve zajednička briga. „Dalje, očekujemo da se pretpostavka nevinosti u potpunosti poštuje, ne samo od strane medija, i dijelimo vaša zapažanja, zasnovana na brojnim primljenim pritužbama, o prekomjernoj dužini suđenja, koja podriva efikasnost pravosudnog sistema", kazala je ambasadorka Vag, pohvaljujući intervencije Zaštitnika i javna mišljenja, kao i nezavisnost institucije.

Rezidentni koordinator agencija UN u Crnoj Gori, Peter Lundberg istakao je da sve agencije UN-a u Crnoj Gori vrlo blisko sarađuju sa Ombudsmanom, koji je cijenjen partner, posebno u vezi sa pravima djece, OSI, migranata, izbjeglica, i u oblasti zaštite od diskriminacije i rodne ravnopravnosti.

Takođe je naglasio značaj uloge Zaštitnika na jačanju socijalne kohezije u Crnoj Gori, navodeći da podržavaju instituciju u nastojanjima za dobijanje A statusa, u procesu akreditacije od strane Globalne alijanse nacionalnih institucija za ljudska prava.

 „Analize, preporuke i svakodnevni rad Zaštitnika doprinose unaprjeđenju ljudskih prava, a donosioci odluka treba da shvate da preporuke Zaštitnika zapravo donose benefite napretku cijelog društva“, kazao je on.

Šefica EU Delegacije u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa kazala je da su poštovanje temeljnih ljudskih prava i puna funkcionalnost institucija u čijem je to mandatu, od izuzetnog značaja posebno kada je riječ o EU perspektivi zemalja Zapadnog Balkana.

Podsjetila je da je EU od osnivanja Ombudsmana Crne Gore 2003. godine implementirala projekte tehničke pomoći u partnerstvu sa EU.

“Svi napori institucije Ombudsman i njenog tima su se isplatili. Godinu za godinom izvještaji Evropske komisije potvrđuju da građani Crne Gore Ombudsmana doživljavaju kao jednu od institucija kojima se najviše vjeruje”, podsjetila je ambasadorka. Dodala je i da su kapaciteti za rješavanje pritužbi, kao i kvalitet odluka nastavili da se poboljšavaju.

Šefica programske kancelarije Savjeta Evrope Lejla Dervišagić ukazala je na uspješnu dugogodišnju saradnju sa Ombudsmanom Crne Gore, podsjećajući na istraživanje prema kom je građani smatraju najefikasnijom nacionalnom javnom institucijom za zaštitu ljudskih prava i borbu protiv diskriminacije

Saopštila je da dokumenta Savjeta Evrope, kao i UN-a, OEBS-a i drugih relevantnih organizacija ukazuju na važnost postojanja i jačanja institucija ombudsmana u demokratskom društvu.

Konferencija je okupila više od 100 učesnika, uključujući predstavnike iz 12 regionalnih institucija ombudsmana i tijela za ravnopravnost, svih sudskih instanci, tužilaštva, zakonodavne i izvršne vlasti, diplomatskog kora, akademske zajednice i lokalne samouprave Glavnog grada.

 

 

Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva Preporuke Zaštitnika u funkciji napretka cijelog društva
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h