Forum o politici razvoja socijalnih usluga

09.11.2023

 

Podgorica - Iako postoje mnoga strateška dokumenta za uspostavljanje servisa socijalnih usluga na lokalnom nivou, do sada na tom polju nije urađeno mnogo, pa je potrebno napraviti cjelovitu analizu trenutne situacije i u zavisnosti od toga planirati buduće korake, kazala je zamjenica Zaštitnika Snežana Mijušković.

Ona i savjetnica Jovana Jocović bile su učesnice događaja – „Forum o politici razvoja socijalnih usluga“ ,koji je organizovan u okviru projekta Fonda za aktivno građanstvo u partnerstvu sa NVU „Zračak Nade“ (Udruženje roditelja djece sa teškoćama u razvojku Pljevlja) i „Aktivna zona“.

Na forumu je diskutovano o nizu značajnih aspekata socijalnih politika i pružanja usluga, uključujući razmjenu dobrih praksi na lokalnom i nacionalnom nivou, koji bi doprinijeli efektivinijem i efikasnijem pružanju usluga od strane organizacija civilnog društva, ali i o njihovim izazovima.

Zamjenica Zaštitnika predstavila je zapažanja institucije u odnosu na razvoj i funkcionisanje socijalnih servisa, a koja proističu iz redovnih obilazaka do sada formiranih licenciranih servisa, kao i rada na pojedinačnim pritužbama građana u ostvarivanju prava na korišćenje usluga. Istakla je da se pružanje usluga, u zavisnosti od toga da li je usluga uspostavljena od strane države, ili lokalne samouprave ili nevladinog sektora, u mnogo čemu razlikuju kao i da je pristup građana već uspostavljenim uslugama različit. Prema njenim riječima, veliki problem u pružanju usluga predstavlja i to što još uvijek ne postoji metodologija izračunavanja cijene usluge, pa to u bitnome utiče na održivost usluge.

Istakla je da se Zaštitnik susretao i sa situacijom da su pojedini pružaoci usluge dobili licencu od strane resorsnog ministarstva, a da nikada nijesu imali niti jednog korisnika, jer još uvijek nijesu ostvarili sve neophodne pretpostavke za pružanje usluge. Posebno je naglasila problem funkcionisanja međusektorske saradnje na lokalnom nivou, a koji je posebno važan za rani razvoj djece. Istakla je i da još uvijek u Crnoj Gori postoje lokalne zajednice u kojima nije razvijena nijedna socijalna usluga, koja bi u krajnjem za cilj imala dobijanje podrške korisniku u njemu prilagođenom okruženju (Kolašin, Žabljak, Šavnik, Plužine..).

Zamjenica Zaštitnika je istakla da su do sada urađena mnoga strateška dokumenta koja idu u pravcu uspostavljanja servisa na lokalnom nivou, ali do sada nije mnogo urađeno, p“a je potrebno napraviti cjelovitu analizu trenutne situacije i u zavisnosti od toga planirati buduće korake sa jasno preciziranim nosiocima obaveza, finansijskim sredstvima, neophodnom stručnom kadru kako bi se postiglo da naši građani bez obzira na mjesto življenja mogu imati ujednačen pristup uslugama“.

Bilo je riječi o regionalnoj saradnji i perspektivama politike razvoja socijalnih usluga u Crnoj Gori i regionu, pa su o iskustvima govorile kolege iz Crne Gore, Srbije, BiH, Hrvatske i Republike Srpske.

Konsultantkinja na projektu - Nives Radeljić iz Hrvatske predstavila je i Izvještaj o politikama razvoja socijalnih servisa sa preporukama.

Zaključak i preporuke sa foruma su da se uspostavi dobra međusektorska saradnja između privatnog i javnog sektora i usvoje dobre prakse; da se napravi strateški plan koji bi pokrivao četiri oblasti uravnoteženog razvoja: 1. Plan razvoja usluga i obuhvat ciljnih grupa korisnika, uključujući plan monitoringa i evaluacije; 2. Plan razvoja kapaciteta svih pružatelja usluga (obuhvatiti razvoj kapaciteta aktera u strukturi sistema socijlane i dječije zaštite za partnerstvo sa NVO-ima, s fokusom na Zavod za socijalnu zaštitu i Centre za socijalni rad (za radno mjesto za plan i analizu; stručnjake CSR za ugovaranje  usluga sa pružaocima iz NVO sektora kao pravo korisnika na uslugu u sistemu socijalne i dječije zaštite, priprema javnog sektora na svim nivoima za partnerstvo s NVO sektorom za povlačenje EU fondova). 3. Plan saradnje i partnerstva svih ključnih aktera (međusektorska i međuresorna saradnja, definisati sadržaj saradnje, uloge i obaveze centralne i lokalne vlasti, procedure saradnje unutar sistema socijalne zaštite); 4. Plan finansiranja (uloga, kapaciteta i partnerstava) – Finansijska projekcija i izvori finansiranja – Plan raspodjele budžeta, raspisivanja i javnost procedura – dodjele finansijskih sredstava strateških odluka NVO-ima za projekte koji nude usluge, preventivne programe i akcije u zajednici.

 

 

 

Forum o politici razvoja socijalnih usluga Forum o politici razvoja socijalnih usluga Forum o politici razvoja socijalnih usluga
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h