Jačati odgovor pravosuđa u oblasti trgovine ljudima

30.11.2023

 

Sarajevo - Međunarodna organizacija za migracije Ujedinjenih nacija u Sarajevu je održala regionalni okrugli sto „Jačanje odgovora pravosuđa na trgovinu ljudima i krijumčarenje migranata u kontekstu mješovitih migracijskih kretanja“, na kom su učestvovale i predstavnice institucije Zaštitnika.

 

Dio zvanične delegacije Crne Gore bile su glavna savjetnica Zaštitnika za oblast pravosuđa i savjetnica Duška Šljivančanin,kao članica koordinacionog tijela za borbu protiv trgovine ljudima.

Dvodnevni okrugli sto realizovan je u tri panela o okviru kojih su razmatrane  teme koje se odnose na  održive usluge prevođenja na daljinu-alat za poboljšanu prekograničnu saradnju u odgovoru Zapadnog Balkana na mješovita migracijska kretanja, primjena pristupa usmjerenog na žrtve u cijelom krivičnom postupku –migrantska populacija-rizici i ranjivosti i uloga i korišćenja digitalnih dokaza u sudskim postupcima-tačka gledišta zemalja regiona.

Razmatran je zakonodavni okvir u pogledu prihvatljivosti dokaza tumačenjem na daljinu, praktični primjeri postojećeg korištenja, utvrđivanje potreba i nedostataka, te procjena postojećih sistema za usluge prevođenja na daljinu u regionu, tekuće inicijative za njihovo unapredjenje.

U odnosu na pravo prevođenja na daljinu učesnici skupa su iskazali sličnosti u pitanjima i problemima pristupa i komunikacije sa migrantskom populacijom i žrtvama, imajući u vidu različitost i rijetkost jezika kojima govore, te česte slučajeve nedostaka prevodilaca. Istaknuta je važnost primjene ovog instituta  u pogledu operativnosti i blagovremenosti u postupanju, te pravne valjanosti dokaza u postupku,probavljenih na ovaj način (posebno iskaza žrtve u postupku). Istaknuta je važnost primjene ovog instituta u svim postupcima, postojanja jedinstvenog registra jezika i tumača na nivou regiona i zaključeno da ovo pravo u postupku obuhvata ne samo usmeno prevođenje iskaza, već i svih dokaza,da ne postoji zakonska smetnja u okvirima nacionalnih pravnih sistema za zabranu prevođenja na daljinu i da nije u suprotnosti sa načelom neposrednosti krivi;nog postupka i pravičnosti suđenja.

Posebno je istaknuta važnost pristupa i obavještavanja, upoznavanja migranata i lica u pokretu  i dobijanja informacija, o mogućim rizicima od eksploatacije, te posebno pristupa i upoznavanja i obavještavanja oštećenih lica odnosno žrtava krivičnog djela trgovine ljudima o njihovim pravima u svim postupcima.

S tim u vezi, glavna savjetnica Milica Gogojević  istakla je važnost ove teme sa aspekta rada i manadata Ombudsmana, u odnosu na postupanje pravosudnih organa, a u kontekstu  postupanja i poštovanja  procesno pravnih- garancija ošetećenih u postupku, a naročito u susret predstojećim izmjenama i dopunama nacionalnog procesnog zakonodavstva, kojima se pored dosadašnjeg pojma oštećenog, uvodi i pojam žrtve. Ovo sa jasnim navodjenjem i nabrajanjem  prava žrtve u krivičnom postupku,  počev od obavještavanja o pravima, toku samog postupka, a naročito o ukidanju pritvora, bijegu osumnjičenog i otpuštanju osuđenog sa izdržavanja kazne zatvora, kao i mjerama koje su preduzete radi njene zaštite.

 Između ostalog, istakla je da je u dosadašnjem postupanju, a cijeneći važnost blagovremenog i urednog obavještavanja oštećenog o toku postupka, Zaštitnik davao ocjene, zaključke i upućivao preporuke nadležnim organima, usmjerene na poštovanje prava oštećenog u skaldu sa ustavno-pravnim i  procesno-pravnim garancijama nacionalnog prava.

Na skupu je razmatrana uloga digitalnih dokaza u krivičnim postupcima sa akcentom na fazu istrage, a u kontekstu  pravne prihvatljivosti, njihove autentičnosti i zaštite privatnosti, i  zaključeno da se digitalni dokazi odnosno dokazi pribavljeni putem ovih sredstva mogu  koristiti u krivičnom postupku, uz poštovanje procesno pravnih garancija nacionalnog prava, radi obezbjeđenja njihove pune pravne valjanosti i koršćenja kao dokaza u sudskom postupku.  

Skupu su prisustvovale sudije Osnovnog krivični suda Skoplje,  Višeg suda u Beogradu, Apelacionog Suda Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Crne Gore, tužioci Višeg državnog tužilaštva Crne Gore, Javnog tužilaštvo za organizovani criminal Republike Srbije, Specijlanog državno tužilaštva Crne Gore,Tužilaštva BiH, Vrhovnog javnog tužilaštvo Republike Srbije, predstavnici MUP-a Crne Gore, Srbije, Makedonije, BiH, predstavnici Ombudsmana Crne Gore, BiH i Makedonije, Republike Srbije,kao i predstavnici Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima u Srbiji,NVO Novi početak-preživjeli trgovine ljudima.  

Jačati odgovor pravosuđa u oblasti trgovine ljudima Jačati odgovor pravosuđa u oblasti trgovine ljudima
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h