Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću

01.02.2024

Nezavisni mehanizam za praćenje sprovođenja Konvencije UN-a o pravima osoba sa invaliditetom nastavio je terenske obilaske, pa su u Opštini Nikšić realizovane posjete ustanovama obrazovanja i zdravstvene zaštite.

JU Srednju elektro školu Nikšić pohađa osmoro (8) djece sa invaliditetom, od čega petoro (5) ima rješenje za personalnog asistenta.

Na 440 đaka imaju jednog pedagoga, dok psihologa i defektologa nemaju. Djeca sa invaliditetom pohađaju različite smjerove. U principu, ustanova dobija individualne tranzicione planove za djecu sa invaliditetom iz osnovnih škola.

Literatura i nastavni proces nijesu pristupačni, a nema ni jednog elementa fizičke pristupačnosti, pa je prema kazivanju direktora bilo učenika koji su koristili kolica, a koje su, zbog arhitektonskih barijera, unosili i iznosili iz škole, što je neprijvatljivo i duboko se kosi sa obavezom poštovanja ljudskog dostojanstva i integriteta.

Od 65 zaposlenih, nemaju ni jednu osobu sa invaliditetom, niti imaju koordinatora za inkluzivno obrazovanje. Jedna učenica je korisnica Dnevnog centra, a međusobna saradnja škole i centra izostaje. Opšti utisak je da ova srednja škola ne ispunjava ni minimalne uslove inkluzivnog obrazovanja, a nepristupačnost je sveobuhvatna, što djecu sa invaliditetom, između ostalog, odvraća od upisa i pohađanja nastave.

JU OŠ "Olga Golović" je jedina škola u Nikšiću koja ima integrisano odjeljenje, pa timom za inkluzivno obrazovanje koordinira logopedica. 36 djece ima rješenje o usmjeravanju, od čega 20 djece pohađa nastavu u integrisanom odjeljenju, a 16 djece u redovnim odjeljenjima, sa ukupno angažovanih 12 asistenata. 18 je učenika sa autizmom, što direktorka i koordinatorka za inkluziju ocjenjuju kao najveći izazov i ukazuju na nedostatak saradnje sa komisijom za usmjeravanje.

Škola ima 821 učenika, 36 odjeljenja, a nastava se odvija u dvije smjene. Dvoje djece i to iz integrisanog odjeljenja, koriste usluge Dnevnog centra. Iskazuju potrebu za još jednim defektologom i oligefrenologom, kao i za podrškom integrisanom odjeljenju u cjelini, koje je prije tri godine bilo zubna ambulanta. Iz škole ukazuju da nemaju sistemsku saradnju sa vrtićima, što je preduslov za adekvatnu i pravovremenu pripremu školske godine za djecu sa invaliditetom koja započinju osnovno školovanje. Integrisano odjeljenje se nalazi u prizemlju ustanove. Škola ima prostor koji naziva senzornom sobom, kao i vozilo za djecu koja koriste kolica. Škola ima pristupnu rampu, ali pristupačnost ne karakteriše i unutrašnjost ustanove. Za sada nemaju ni idejno rješenje za renoviranje škole koje je neophodno.

Prema kazivanju direktorke i koordinatorke djeca sa fizičkim invaliditetom se usmjeravaju u OŠ "Mileva Lajović Lalatović", jer ta škola ima lift, a djeca sa autizmom, intelektualnim i psiho-socijalnim invaliditetom u OŠ "Olga Golović", što je takođe neprihvatljivo i predstavlja svojevrsno grupisanje i segregaciju djece prema vrsti invaliditeta. Ni jedno dijete sa invaliditetom iz OŠ "Olga Golović" nije usmjereno u gimnaziju. I u ovoj školi djecu korisnike kolica, zbog nepristupačnosti, unose i iznose, što je praksa koja se ne smije nastaviti. U prizemlju postoji pristupačan toalet.

Posjeta je završena obilaskom Centra za djecu sa posebnim potrebama i razvojno savjetovalište pri Domu zdravlja Nikšić. Centar je osnovan 2016. godine, od kada je 1411 djece bilo na tretmanu kod psihologa, a 1254 djece kod logopeda, sa ukupno 2925 otvorenih kartona.

 U ovom Centru dolaze djeca do 15 godine života, i to po uputu pedijatra, drugog ljekara ili na inicijativu roditelja, a veliki broj djece je upućeno i od strane Centra za socijalni rad. Iz Centra ukazuju na nedostatak sistematskog pregleda od najranijeg uzrasta, a nijesu ni dio zdravstvenog informacionog sistema, što predstavlja barijeru u praćenju djeteta od najranijeg uzrasta.

Od stručnog kadra imaju dva fizioterapeuta, po jednog psihologa, logopeda i socijalnog radnika, a tri pedijatra angažuju ugovorima o dopunskom radu. Zajednički je konstatovana potreba izmjene naziva centra koji je neadekvatan i zasniva se na pogresnom pristupu invaliditetu. Stručne radnice su ukazale i na nedostatak logopeda za odrasle, odnosno lica preko 15 godina, što ocjenjuju izraženim problemom.

Psihološkinja Centra pruža psiho-socijalnu podršku roditeljima djece sa invaliditetom, ali na nivou neformalne usluge, koja nije predviđena internim aktima i propisima, jer zvanično savjetovalište za roditelje ne postoji. Djeca imaju u prosjeku po jedan tretman mjesečno što je, prema konstataciji svih, nedovoljno i pored napora koji ulažu stručne radnice. Centar nema senzornu sobu, već samo prostoriju za fizikalnu terapiju. Zaposleni nemaju kontinuiranu edukaciju, niti je razvijena sistemska saradnja između sektora.

Na nivou Doma zdravlja Nikšić zaposleno je 297 lica, među kojima ni jedna osoba sa invaliditetom, a ni ova zdravstvena ustanova nema protokole o postupanju prema osobama sa invaliditetom. Dom zdravlja ima lift, pristupne rampe i taktilne trake vodilje.

Na kraju monitoring tim se sastao sa organizacijama osoba sa invaliditetom i udruženjem roditelja djece sa smetnjama u razvoju koje djeluju na teritoriji opštine Nikšić. Razmijenjene su informacije i zajednički je sagledan položaj osoba sa invaliditetom u ovoj opštini. Pojedine organizacije su ukazale na pomak u saradnji sa lokalnom samoupravom, uključujući finasiranje pojedinih servisa za život u zajednici.

Ukazuju na nizak nivo pristupačnosti javnih ustanova i površina, kao i da nema javnog toaleta za osobe sa invaliditetom, što na dnevnom nivou dovodi do diskriminacije. Prema njihovom kazivanju od djece sa invaliditetom se očekuje nizak nivo obrazovnog postignuća, a problematizuju i rad komisija za usmjeravanje. Pojedine organizacije ukazuju na neravnomjernu raspodjelu sredstava, kao i na finansijsku ugroženost, koja prijeti opstanku organizacija, a samim tim i servisa i usluga koje pružaju osobama sa invaliditetom. Opština nema Lokalni akcioni plan za zaštitu osoba za invaliditetom, čijoj izradi će se, prema njihovim riječima, uskoro pristupiti.

Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću Monitoring mehanizam u terenskim posjetama u Nikšiću
Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h