Saopštenje Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore u vezi sa korišćenjem društvenih mreža kao vida komunikacije 30. januar 2016. godine

2020-10-26 12:01:14

Zaštitinik ljudskih prava i sloboda snažno osuđuje neprimjerenu, primitivnu i uvredljivu kampanju protiv pojedinih predstavnika političkih partija, koja se ovih dana širi društvenim mrežama.

Legitimno je političko i građansko pravo svakog poslanika i još više građanina da svoje stavove iznosi i saopštava koristeći se svim oblicima medijskog djelovanja, uključujući štampane i elektronske medija. Uz to, sve više su aktuelne i društvene mreže na internetu, preko kojih se masovnim priključivanjem i korišćenjem saopštavaju vrlo heterogeni društveni stavovi.

U posljednjih nekoliko dana primijećen je jako naglašen trend po kome se lično i kolektivno nezadovoljstvo političkim događajima na društvenim mrežama skoro u cjelosti prenijelo na intimne lične i porodične stvari pojedinaca, političkih eksponenata pojedinih partija ili grupacija.

U kampanji diskreditacije koriste se fotomontaže, pozivi na govor mržnje i netoleranciju, uvrede, kletve, psovke,  krši se pravo na privatnost, a upućuju se čak  i verbalne prijetnje. Zaštitnik izražava ozbiljnu zabrinutost zbog pojave i promovisanja takvog neprihvatljivog ponašanja i podsjeća da izražavanje mišljenja na taj način nije u skladu sa demokratskim principima i standardima zagarantovanih ljudskih prava.

Zaštitnik podsjeća na značaj interneta u političkoj utakmici, koji je naglašen i u predmetu Evropskog suda za ljudska prava Yildirim protiv Turske (2012), budući da on pruža potrebne alate za učešće u aktivnostima i diskusijama vezanim za politička pitanja i pitanja od opšteg javnog interesa. Međutim, kao i drugi oblici izražavanja i ovo pravo je ograničenog karaktera i ne može se uživati na štetu prava drugih.

Upravo u tom smislu Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore apeluje na sve političke subjekte i korisnike društvenih mreža da se uzdrže od netolerantnog i uvredljivog saopštavanja, ličnih uvreda i ono što je posebno zabrinjavajuće stavljanja tih uvreda u porodični kontekst i onaj najsuptilniji koji se tiče djece i članova porodice, a da za to nema osnova u samoj saržini političke diskusije.

To je uostalom obaveza koja proizilazi iz standarda savjeta Evrope o govoru mržnje u medijima, kao i Evropske komisije protiv rasizma i netolernacije, uz već pomenutu praksu Evropskog suda za ljudska prava. Pri tome se ne smije praviti razlika i zaštitu mora uživati svako lice i svaki politički eksponent, bez obzira na pripadnost opciji i/ili neko drugo lično svojstvo.

 Očekujemo da se u narednom periodu ponašanje svih aktera građanskog društva u javnosti i na društvenim mrežama, pa i drugim oblcima masovnih komunikacija, prilagodi zaštiti elementarnih vitalnih interesa pojedinaca i njihovog privatnog i porodičnog života.          

         

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore

                        Šućko Baković

Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h