Reagovanje institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore povodom izvještavanja medija o slučaju u Osnovnoj školi u Zelenici 03.03. 2016. godine

2020-10-26 12:01:14

 

    Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore apeluje na urednike i novinare svih crnogorskih medija da sa većim stepenom odgovornosti izvještavaju o slučaju prijavljenog seksualnog uznemiravanja djevojčica u Osnovnoj školi u Zelenici, u cilju zaštite njihovog najboljeg interesa.

Zaštitnik zapaža da su dosadašnjim izvještavanjem mediji već prekršili ono na šta je više puta ukazivala i ova Institucija, a i mnogi drugi koji se bave zaštitom djece, a to je da je potrebno da vode računa i preduzimaju mjere na doslednoj primjeni Konvencije o pravima djeteta UN-a i drugih pozitivnih propisa kojima se štiti ličnost, integritet, privatnost i poštovanje porodice i porodičnog doma djeteta.

Imajući u vidu malu sredinu kakva je Zelenika, ali i svako drugo crnogorsko naselje, pa i opština, jasno je da identitet potencijalnih žrtvi nije zaštićen. Navođenje inicijala djeteta u ovom slučaju nije dovoljna zaštita,  jer se otkriva puno ime njihovih roditelja i/ili staratelja i njihovih fotografija, kao i ime škole i naselja.

Zaštitnik je veoma zabrinut zbog takvog načina izvještavanja, jer ono nije u najboljem interesu djeteta. A to je ono što medije mora obavezivati u radu, bez obzira na ličnu želju bilo koje strane da slučaj predstavi na svoj način i da se eksponira.

Zaštitnik podsjeća na jedan od osnovnih principa Konvencije o pravima djeteta UN-a, koji se odnosi na zaštitu najboljeg interesa djeteta,  kojim se moraju rukovoditi svi u svom radu, a posebno oni koji rade direktno sa djecom i za djecu. Takođe, Konvecija direktno obavezuje novinare i medijske kuće da informacije koje plasiraju javnosti, bez obzira na njihovu važnost i senzacionalističku prirodu, ne smiju biti ni na koji način na štetu prava djeteta.

Posebno zabrinjava što mediji nisu ispoštovali preporuke i reagovanja koja su upućena nakon pisanja o sličnim događajima koji su se dešavali u Bijeloj i Baru.

Osim toga, pojedini navodi iz tekstova, a posebno neki naslovi, predstavljaju kršenje pretpostavke nevinosti druge strane.

Kao profesionalan primjer Zaštitnik navodi izvještavanje portala Cdm koji, pišući o spornom događaju, nije objavio ni inicijale roditelja kao ni njihove fotografije, a na kraju teksta je objavljena i rečenica „Redakcija Cdm-a ne želi da navodi imena i inicijale mogućih aktera ove priče zbog poštovanja novinarskog kodeksa u smislu zaštite identiteta maloljetnika i prezumpcije nevinosti“. Na ovaj način informacija pomenutog medija nije izgubila na aktuelnosti i informativnosti. 

 

Zaštitnik je nakon saznanja za događaj formirao predmet i započeo ispitni postupak.

 

 

                                                                          Institucija Zaštitnika

                                                             ljudskih prava i sloboda Crne Gore

Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h