Mirjana Radović, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Mirjana Radović od 2017. godine radi u Instituciji Zaštinika ljudskih prava i sloboda, kao savjetnica, odnosno kao Glavna savjetnica Zaštitnika u oblasti zaštite od zlostavljanja, bezbjednost i Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM).

Tokom rada u Instituciji Zaštitnika, učestvovala je u razmjeni znanja i iskustva na međunarodnom nivou, posebno kroz učešće u radu Mreže nacionalnih mehanizama za prevenciju torture zemalja jugoistočne Evrope u Srbiji, Albaniji i Mađarskoj. U navedenom periodu je učestovala u izradi svih izvještaja koje je Institucija objavila u oblasti zaštite od zlostavljanja, odnosno NPM-a.

Poslovima u oblasti zaštite i promocije ljudskih prava se bavi od 2010. godine, na prvom mjestu pravima lica lišenih slobode, odnosno lica kojima je ograničeno kretenje. Relevantno radno iskustvo je stekla u NVO Akciji za ljudska prava - HRA (2010-2017), koordinirajući i učestvujući, između ostalih, u projektima koji su se odnosili na procjenu stepena primjene preporuka Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT). Projekti su realizovani kroz monitoring zatvorenih ustanova, po ugledu na CPT mandat i metodologiju.

U prethodnom periodu je učestvovala na velikom broju obuka, studijskih posjeta, radionica, okruglih stolova i konferencija u Crnoj Gori i inostranstvu (Beogradu, Tirani, Sarajevu, Zagrebu, Briselu, Rimu, Budimpešti itd.) na teme različitih aspekata promocije, unaprjeđenja i zaštite ljudskih prava. Sa tim u vezi  učestvovala je na prvom regionalnom treningu za monitore prisilnih povrataka, koji je održan u Beogradu u aprilu 2018. godine.

Učestvovala je i u radu više međuresornih radnih grupa uključujući radne grupe za izradu propisa i strateških dokumenata, kao i u izvještavanju međunarodnih tijela.

Tokom trajanja prve faze Horizontalnog programa za zemlje Zapadnog Balkana i Tursku (2016-2019) bila je angažovana od strane Programske kancelarije Savjeta Evrope koji se bavi pravima pritvorenih i zatvorenih lica u Crnoj Gori, kao nacionalni konsultant na izradi operativnih smjernica i protokola u vezi sa zaštitnim mjerama u zatvoru, sa fokusom na medicinski pregled po prijemu, vođenje evidencije i prijavljivanje zlostavljanja.

U periodu od marta do septembra 2020. godine bila je angažovana i kao nacionalni nezavisni ekspert za potrebe izrade izvještaja Grupe eksperata za borbu protiv trgovine ljudima koja je odgovorna za procjenu sprovođenja Konvencije Savjeta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima od strane država koje su je ratifikovale (GRETA).

            Autorka je, koautorka ili urednica više izvještaja na temu poštovanja ljudskih prava.

            Govori engleski jezik.

Institucija
Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Podgorica - Nezavisni monitoring mehanizam za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori ...

Institucija
I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika učestvovala je na seminaru “Rodna ravnopravnost i žene i djevojke sa invaliditetom”. Zamjenica Dobardžić je govorila na temu Unapređenje prava osoba s...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h