POVODOM PODRŠKE BORBI PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA 14.02.2016.godine

2020-10-26 12:01:14

 

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), nasilje nad ženama - posebno intimno partnersko nasilje i seksualno nasilje - glavni su zdravstveni problemi i oblik kršenja ženskih ljudskih prava. Globalne brojke govore da su jedna od tri (35%) žene širom svijeta iskusile bilo fizičko i/ili seksualno, intimno nasilje partnera, odnosno ne-partnersko seksualno nasilje tokom svog života. Većina ovog nasilja potiče upravo od najbliskijih osoba. Isto tako, čak 38% ubistava žena počinjeno je od strane intimnog partnera.

Nasilje negativno utiče na fizičko, mentalno, seksualno i reproduktivno zdravlje žena, a može povećati izloženost HIV-a. Faktori koji stvaraju povećan rizik od nasilja nad ženama mogu biti nizak nivo obrazovanja, zlostavljanje djece, štetni uticaj upotrebe alkohola, predrasude i stereotipi u vezi stavova po pitanju prihvatanja nasilja i rodne nejednakosti. Krizne situacije kao što su sukobi, post-konfliktno društvo i migracije takođe mogu pogoršati položaj žrtvi nasilja.

Uprava policije u Crnoj Gori je tokom prošle godine procesuirala 1.306 izvršilaca prekršajnih delikata na štetu 1.386 žrtava porodičnog nasilja. Područni organi, odnosno sudovi za prekršaje su tokom 2015. godine izrekli 166 zaštitnih mjera iz domena porodičnog nasilja (udaljenje iz stana ili drugog prostora za stanovanje, zabrana približavanja i zabrana uznemiravanja i uhođenja).

Svi navedeni podaci uglavnom govore o posljedicama, a odgovor na fenomen nasilja u porodici i posebno nasilja nad ženama traži mnogo više. Ovo naročito zbog pretpostavke, odnosno opravdane sumnje da se veliki broj ovih delikata uopšte ne prijavljuje iz različitih razloga.

Zato je, osim institucionalne zaštite koja obuhvata sektore unutrašnjih poslova, socijalnog staranja, zdravstva, pravosuđa i drugih državnih organa, uključujući naravno i Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, izuzetno važna uloga civilnog sektora u osnaživanju žrtava i podizanju svijesti o štetnim posljedicama ove pojave. To je trajna obaveza svakog savjesnog člana društvene zajednice, sa povećanim stepenom odgovornosti obzirom da se radi o vrlo ranjivoj društvenoj kategoriji.

U tom procesu saradnja nacionalnih i međunarodnih organizacija je od ogromnog značaja za državu kao vid borbe protiv ovog oblika nasilja, ali i oblik podrške žrtvama na širem planu kakva je i inicijativa Plesom protiv nasilja nad ženama.  

 

Zajedno protiv nasilja nad zenama: Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović i Siniša Bjeković, Zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore

Zajedno protiv nasilja nad zenama: Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene

organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović i Siniša Bjeković,

Zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore

Institucija 31.05.2024
Zaštitnik sa predstavnicima ODIHR-a

Zaštitnik sa predstavnicima ODIHR-a

Zaštitnik mr Siniša Bjeković, sa saradnicima, održao je sastanak sa delegacijom ODIHR-a, koji su se nalazili u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori od 27. do 30. maja 2024.godine....

Institucija 31.05.2024
Saradnjom do poboljšanja uslova sistema zdravstva za dobrobit svih građana/ki

Saradnjom do poboljšanja uslova sistema zdravstva za dobrobit svih građana/ki

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda mr Siniša Bjeković, sa zamjenicama, održao je sastanak sa ministrom zdravlja, dr Vojislavom Šimunom o izazovima sa kojima se suočava zdravstveni sistem i modal...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h