Reagovanje povodom slučajeva vršnjačkog nasilja

2016-10-27 14:02:13

 

Povodom medijskih navoda o više fizičkih obračuna djece i mladih koji su se ovih dana dogodili u Podgorici, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore izražava zabrinutost, kako zbog samih događaja tako i zbog činjenice da okruženje nije adekvatno reagovalo da nasilje spriječi, već su snimanjem i daljom distribucijom tih sadržaja pojedici doprinijeli njegovoj promociji.

Zaštitnik je više puta apelovao, preporučivao, ukazivao nadležnim službama i organima na prisutnost nasilja među mladima i opasnosti koje takvo ponašanje nosi sa sobom, kao i na posledice koje ostavlja na dijete, mladog čovjeka i društvo u cjelini. Međutim, i pored preduzimanja određenih radnji i mjera od strane nadležnih organa i službi stiče se utisak da stojimo u mjestu i da je neophodna snažnija, koordinisana, sistemska akcija društva u cjelini, kako bi se djeci obezbijedilo odrastanje u duhu principa nenasilne komunikacije i poštovanja garantovanih prava. Prije svega, posebno naglašavamo ulogu roditelja i porodičnog okruženja i neophodnost njihove saradnje sa nadležnim institucijama i službama, kako bi se djelotvornije uticalo na prevenciju svih oblika nasilja.

Takođe, Zaštitik smatra da adekvatnog odgovora na vršnjačko nasilje ne može biti bez uključivanja stručnih saradnika i to socijalnog radnika, koji je spona između škole i porodice, psihologa i specijalnog pedagoga, koji će preduzimati preventivne mjere i tretirati ponašanje djece kako ne bi došlo do nasilnih situacija. Podsjećamo i na stav Zaštitnika da usko specijalizovani stručnjaci treba da budu kontinuirano uključeni u praćenje ponašanja djece, prepoznavanje djece u riziku i preventivno djelovanje, a ne kroz angažovanje od slučaja do slučaja. Takođe je neophodno i konstituisanje tima za zaštitu djece od nasilja u svakoj školi, kako bi se na problem odgovorilo na adekvatan i konstruktivan način, kao i uspostavljanje adekvatnog mehanizma kontrole nad sprovođenjem propisanih preventivnih mjera u vaspitno-obrazovnoj ustanovi.

Najnoviji slučajevi, osim što su ukazali na vršnjačko nasilje kao krajnje neprihvatljiv način rješvanja problema i komunikacije, ponovo su podsjetili i na sve prisutniji problem- zloupotrebe Interneta u svrhu širenja i promocije nasilja. Neposredan rad sa djecom kao i rezultati ranijeg istraživanja Zaštitnika “Zloupotreba djece putem interneta”, pokazali su da djeca prema nasilnoj komunikaciji među sobom a i prema/sa odraslima imaju visok stepen tolerancije i doživljavaju je kao normalnu, da u odnosu sa odraslima ne prepoznaju verbalno nasilje, psihičko zlostavljanje i omalovažavajući odnos u svakom konkretnom slučaju, a i kada imaju problem i prepoznaju nasilje - nisu hrabri da to nekome prijave.

Zaštitnik i ovog puta poziva nadležne organe da koordinisanim postupanjem ulože napore kako bi se djeci i mladima obezbijedilo bezbjedno okruženje u skladu sa garantovanim pravima i slobodama. 

Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h