Potreba za više kadra u Resursnom centru

22.03.2024

Kotor -  Resursni centar dr Peruta Ivanović” u Kotoru na početku školske 2023/2024. godine pohađalo je 110 učenika, od kojih najviše učenika pohađa srednju školu.

Tokom posjete ovoj ustanovi predstavnica Sektora za zaštitu prava djece, mladih i socijalnu zaštitu, Snežane Mijušković, Milice Kovačević i Dragane Gošović, ukazano je na evidentnu potrebu zapošljavanja većeg broja stručnih lica kako bi se zadovoljile potrebe korisnika/ca.

Resursni centar je multidisciplinarna ustanova čija djelatnost obuhvata obrazovanje i rehabilitaciju djece sa oštećenjima sluha i govora. U Resursnom centru je organizovano predškolsko vaspitanje i obrazovanje, osnovno obrazovanje i vaspitanje i srednje stručno obrazovanje. Posebnu ulogu u ustanovi imaju zdravstvena zaštita i socijalna politika.

Kako je pojašnjeno tokom posjete, multidisciplinarnost se ogleda kroz dijagnostiku, evidenciju i kategorizaciju lica sa poremećajima sluha i govora, sprovođenje predškolskog vaspitanja, osnovnog školovanja i profesionalnog osposobljavanja djece sa oštećenjima sluha, liječenje govornih poremećaja, pružanje ostalih zdravstvenih usluga, dijagnostiku i terapiju sa defektološkog i psihološkog aspekta, praćenje razvoja defektološke teorije i prakse, kao i naučno-istraživački rad.

Za razliku od drugih opština u Crnoj Gori, Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju, nije podržan od strane Opštine, već funkcioniše u okviru Resursnog centra. 

Stručna služba saopštila je podatke da je na početku školske 2023/2024. godine Resursni centar pohađalo 110 učenika, da najviše učenika pohađa srednju školu, pri čemu mogu pohađati kuvarski ili frizerski smjer. 

Prvi razred srednje škole, kuvarski smjer, pohađa sedmoro djece sa smetnjama u razvoju (ovaj smjer mogu pohađati i djeca tipičnog razvoja. Učenici Resursnog centra iz Dječjeg doma “Bijela” na internatskom su smještaju pet radnih dana sedmično, od ponedeljka do petka, nakon čega vikendom odlaze u Dom.

Zaposleni su ukazali da Centar pohađa samo jedno dijete sa senzornim oštećenjima sa sjevera Crne Gore. Resursni centar, takođe, pruža tretmane i djeci koja pohađaju redovne škole.

Dnevni centar koji funkcioniše u okviru Resursnog centra, kao njegov sastavni dio, pohađa desetoro djece. Dnevni centar još uvijek je u procesu licenciranja. Kao najveći funkcionalni problem izdvaja se manjak kadra, stručnih saradnika, užestručnih specijalista defektologa, fizioterapeuta, reedukatora. U Dnevnom centru sa djecom radi četvoro zaposlenih, od čega: jedan psiholog, jedan defektolog, medicinska sestra i fizioterapeut. Sva djeca koja koriste usluge Dnevnog centra su iz Kotora, najčešće u školama pohađaju integrisana odjeljenja i nakon nastave u redovnim školama, stručni saradnici Resursnog centra ih preuzimaju i dovode u Dnevni centar (obezbijeđen prevoz/kombi Resursnog centra).

Iz Resursnog centra ističu da je njihova međuinstitucionalna saradnja na zadovoljavajućem nivou, kazali su da dobro sarađuju sa Komisijom za usmjeravanje djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Naveli su da ne raspolažu tačnim informacijama, niti imaju procjene o broju djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju na području opštine Kotor.

 

Potreba za više kadra u Resursnom centru Potreba za više kadra u Resursnom centru
Institucija 07.05.2024
Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Podgorica - Nezavisni monitoring mehanizam za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori ...

Institucija 07.05.2024
I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika učestvovala je na seminaru “Rodna ravnopravnost i žene i djevojke sa invaliditetom”. Zamjenica Dobardžić je govorila na temu Unapređenje prava osoba s...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h